| |
Zagrożenie!
Silna śnieżyca wkracza do Polski. Sprawdzamy prognozy opadów śniegu. Wiemy, gdzie pokrywa śnieżna będzie największa

Silna śnieżyca wkracza do Polski. Sprawdzamy prognozy opadów śniegu. Wiemy, gdzie pokrywa śnieżna będzie największa

Do Polski zbliża się pierwsza w tym sezonie silna śnieżyca. Atak zimy między 26-27 listopada 2021 przyniesie duże ilości mokrego śniegu i pogorszy warunki drogowe. Śnieg będzie ciężki i lepki. Może łamać gałęzie i powodować przerwy w dostawie energii elektrycznej. Opady śniegu właśnie docierają do Polski od południa z Czech. Sprawdzamy najnowsze mapy i prognozy opadów śniegu tuż przed uderzeniem śnieżycy. Zobaczmy, gdzie opady śniegu będą największe oraz gdzie powstanie pokrywa śnieżna.

Śnieżyca docierająca do Polski. Po cieplejszej wschodniej stronie niżu będzie padał deszcz i deszcz ze śniegiem. Dane radarowe Windy z godziny 09:30

Śnieżyca wkracza do Polski. Prognoza opadów i śniegu i pokrywy śnieżnej, gdzie przejdzie śnieżyca, 26-27 listopada 2021

Najnowsza prognoza opadów śniegu dla Polski

Nie ma więc już żadnych wątpliwości, że śnieżyca przejdzie przez nasz kraj. Mimo, że front już w zasadzie wkroczył do Polski, to nadal występują rozbieżności w prognozach, co do zasięgu i rodzaju opadów. Mamy najnowsze wydania najważniejszych prognoz głównych modeli pogodowych. Warto te prognozy porównać i sprawdzić. Przekonamy się jutro, która prognoza okaże się najbardziej trafiona przy bardzo trudnym przewidzeniu trajektorii ośrodka niżowego z południa przesuwającego się na północny wschód. Przy takiej sytuacji synoptycznej wystarczy lekkie przesunięcie centrum niżu bardziej na zachód lub wschód i już na danym obszarze zamiast śniegu będzie padał deszcz lub odwrotnie, zamiast deszczu spadnie mokry śnieg.

Prognozowany zasięg występowania opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 22:00

Najnowsza prognoza opadów śniegu dla Polski, gdzie przejdzie śnieżyca, 26-27 listopada 2021

Według europejskiego modelu ECMWF, strefa opadów śniegu w nocy 26/27 listopada ma się rozciągać, od Kotliny Kłodzkiej, wschodnich dzielnic Dolnego Śląska, Opolszczyzny i miejscami Śląska przez Ziemi Łódzką, część zachodniego i północnego Mazowsza (Warszawa na pograniczu, prawdopodobnie popada deszcz, później śnieg, może się zabielić, a później znowu deszcz), aż po część Podlasia, Mazury i Warmię. Na tym obszarze wystąpienie śnieżycy jest najbardziej prawdopodobne.

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce po przejściu śnieżycy, model ECMWF

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, najnowsze mapy opadów śniegu, listopad 2021

Prognozę tę porównajmy do innych najnowszych wyliczeń numerycznych, w tym amerykańskiego modelu GFS, niemieckiego ICON i francuskiego ARPEGE.

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, model ARPEGE

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, najnowsza prognoza śnieżycy i ataku zimy, 26/27 listopada 2021

Już na pierwszy rzut oka widać, że model ARPEGE przesuwa możliwość powstania pokrywy śnieżnej bardziej na wschód Polski, w tym na obszar miejscami Małopolski, znacznie większym obszarze Mazowsza i Podlasia. Jest to wariant, który spośród wybranych modeli jako jedyny przewiduje powstanie pokrywy śnieżnej nieco szerzej na wschód.

Pokrywa śnieżna w Polsce, model GFS

Najnowsze prognozy opadów, mapy opadów śniegu dla Polski, gdzie będzie śnieżyca, listopad 2021

Model amerykański GFS jest bardzo zbliżony pod względem zasięgu opadów śniegu do prognozy europejskiej, przy czym prognozuje zdecydowanie mniejszą pokrywę śnieżną.

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, model ICON

Pokrywa śnieżna w Polsce, gdzie spadnie śnieg, listopad 2021

Na koniec model niemiecki ICON, który obszar opadów śniegu prognozuje podobnie do prognozy amerykańskiej i europejskiej, ale bez dużej pokrywy śnieżnej. Uśredniając wszystkie prognozy należy przyjąć, że główna oś opadów śniegu przez Polskę, będzie przebiegać od Bramy Morawskiej przez Opole, Ziemie Łódzką po Suwalszczyznę i Mazury. Śnieg popada również na obszarze na zachód i wschód od tej linii, aczkolwiek obszar ten w zależności od modelu różni się pod względem prognozowanej grubości pokrywy śnieżnej.

Atak zimy od Alp przez Polskę po Rosję

Uderzenie zimy w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie imponujące, bo śnieżyca rozciągnie się na około 2 tysiące kilometrów, od Alp przez Polskę po północno zachodnią Rosję. Na tym właśnie obszarze są prognozowane opady śniegu związane z niżem genueńskim, jaki rozwinął się w basenie Morza Śródziemnego i obecnie przesuwa się na północny wschód przez Polskę w kierunku Rosji.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie przed uderzeniem śnieżycy, 26 listopada 2021

Atak zimy w Polsce, śnieżyca od Alp po Rosję, najnowsze mapy opadów śniegu, listopad 2021

Sytuacja zmieni się do soboty 27.11. Do tego dnia śnieżyca pokona około 2 tysiące kilometrów, co jest dobrze oddane w prognozie pokrywy śnieżnej. Śnieg w tym czasie spadnie w Alpach, Austrii, Czechach, Polsce, lokalnie na Słowacji, a także na obszarze Litwy, Łotwy, północnej Białorusi aż po północno zachodnią Rosję. Śnieg jest również prognozowany m.in. w Niemczech, Francji i na Wyspach Brytyjskich.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 27 listopada 2021, sobotni wieczór

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce i Europie, 26-27 listopada 2021

Zalecamy, aby przemieszczanie się opadów śniegu i deszczu nad Polską i Europą śledzić na radarze opadów. Śnieżyca wówczas nikogo nie zaskoczy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Krzycho

Super :) będzie się działo dawać mnie tę śnieżyce. Dzieciaki już nie mogą się doczekać.

26 listopad 2021 - 10:51
Odpowiedz
Roman

Jestem bardzo ciekawy, który model najbardziej poprawnie oszacuje pokrywę śnieżną. Dość trudna sytuacja zważywszy na fakt, że grunt jest jeszcze dość ciepły i będzie to pierwszy śnieg.

26 listopad 2021 - 11:13
Odpowiedz
Kris

Na Opolszczyźnie pada mokry śnieg :) Robi się coraz bardziej biało.

26 listopad 2021 - 15:14
Odpowiedz