| |
Zagrożenie!
Silna odwilż wkroczy do Polski. Musimy bacznie obserwować poziom wody w rzekach. Groźba powodzi roztopowej

Silna odwilż wkroczy do Polski. Musimy bacznie obserwować poziom wody w rzekach. Groźba powodzi roztopowej

Zima w Polsce ze śniegiem i całodobowym mrozem trzyma od wielu dni lutego 2021. W tym czasie cały kraj został pokryty śniegiem, a jego grubość waha się od 5 cm miejscami na zachodzie, do nawet 20-45 cm na wschodzie. W górach pokrywa śnieżna przekracza w Tatrach miejscami 160 cm. Mimo, że przed nami, zwłaszcza na wschodzie kraju jeszcze kilka dni z mrozem, nawet dwucyfrowym w nocy, to nadejście odwilży jest nieuniknione. Na naszą uwagę zasługuje tempo topnienia pokrywy śnieżnej. Jeśli odwilż będzie silna, może pojawić się ryzyko podtopień, zalań, a nawet miejscami powodzi roztopowej. Musimy więc bacznie monitorować poziom rzek i zbiorników wodnych. Prognozy ocieplenia jeszcze się wahają, jednak wstępnie są przewidywane temperatury przekraczające miejscami 10 st. C. i więcej, szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Ryzyko silnej odwilży. Niewykluczone zalania, podtopienia, a w skrajnym przypadku powódź roztopowa w Polsce. Prognoza ocieplenia w 3 dekadzie lutego 2021

Silna odwilż wkroczy do Polski, ryzyko powodzi roztopowej, zalania i podtopienia, prognoza temperatury w Polsce, od 15, do 24 lutego 2021

Jeśli prognozy się sprawdzą, może być problem, bo grunt jest zamarznięty, nie będzie więc przyjmować wody, a wszystko co stopnieje będzie spływać do rzek, w wielu miejscach pokrytych aktualnie lodem i krą. Miejmy nadzieję, że proces topnienia będzie przebiegać wolno, a w nocy będzie hamowany przez przymrozki.

Ocieplenie po mrozach w lutym 2021 może być groźne. Należy monitorować poziom wody w rzekach. Stan na godzinę 08:00, 15 lutego 2021. Dane: IMGW-PIB

Stan wody w rzekach w Polsce, ryzyko podtopień i powodzi roztopowej, luty 2021

Powódź roztopowa, która w minionych latach wydawała się czymś nierealnym, w tym sezonie po raz pierwszy od wielu lat może wystąpić, aczkolwiek, tak jak wspominamy, wszystko będzie zależeć od temperatury i tempa topnienia lodu. Ważne są również opady, bo jeśli będzie wtedy pojawiać się często deszcz, to zwiększy ryzyko szybkich roztopów.

Wstępnie prognozowana temperatura na 22 lutego 2021, model GFS

Ryzyko wzrostu poziomu wody w rzekach, czy będzie powódź roztopowa w Polsce, prognoza na luty 2021

Wstępnie prognozowana temperatura na 22 lutego 2021, model ECMWF

Czy będzie powódź roztopowa w Polsce, jaka jest sytuacja na rzekach, prognoza temperatury luty 2021

Prawdopodobnie po okresie wzrostu temperatury, będą jeszcze powracać chłodniejsze dni z powiew zimy, które mogą nas uchronić przed szybkim wzrostem poziomu wody w rzekach.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury na wysokości 1,5 km w Polsce i Europie, 24 lutego 2021

Odwilż w Polsce, czy będzie powódź roztopowa w lutym 2021, prognoza temperatury

Sytuacja jest jednak dynamiczna i wymaga ciągłego monitorowania stanu atmosfery i rzek. O wszystkim będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24, IMGW-PIB, Wxcharts


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!