| |
Zagrożenie!
Silna fala upałów w prognozach. Ekstremalny upał dotrze do Polski. To będzie najcieplejszy okres lata

Silna fala upałów w prognozach. Ekstremalny upał dotrze do Polski. To będzie najcieplejszy okres lata

Jeśli lubicie gorące i upalne lato, to mamy dla Was dobre informacje pogodowe. Nasze prognozy zapowiadające w sierpniu wiele gorących i upalnych dni mają sporą szansę, aby się sprawdzić. Po pierwszej fali upałów, wiele wskazuje na to, że lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa i do Polski dotrze kolejny żar i skwar. Niewykluczone, że będzie to najcieplejszy okres tegorocznego lata. Temperatury miejscami ponownie mogą przekroczyć 30-38 st. C. Do tego piekące słońce, a przelotnych opadów i burz nadal ma być mniej niż zwykle. Wyjątkowo gorąco zapowiada się druga i trzecia dekada sierpnia. Anomalia temperatury ma być wyraźnie powyżej normy klimatycznej dla tej pory roku.

Najnowsza prognoza anomalii temperatury na sierpień 2022 dla Polski i Europy

Silna fala upałów wróci do Polski, to będzie najgorętszy okres lata w sierpniu 2022, mapa temperatury i anomalii

Aktualne prognozy zapowiadają nasze wcześniejsze przewidywania ciepłego i często bardzo letniego sierpnia w Polsce. Prognoza sezonowa modelu ECMWF wylicza sierpień o około 1-2 st. C. powyżej normy klimatycznej. Problemem mają być jednak opady, gdyż sumy opadów będą na ogół poniżej normy o ile miejscami nie przejdzie ulewa związana z burzami.

Gorąca i okresami upalna druga dekada sierpnia. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 15-21 sierpnia 2022

Silny upał wróci do Polski, prognozowana anomalia temperatury i możliwa fala upałów, prognoza od 15, do 21 sierpnia 2022

Po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, który definitywnie zakończy krótką i pierwszą falę upałów w sierpniu na terenie Polski, czeka nas okres z umiarkowanymi temperaturami. Nie będziemy mieć jednak powodów do narzekania, bo temperatury w wielu regionach na początku nowego tygodnia osiągną 20-27 st. C., czyli generalnie będzie ciepło, można by powiedzieć, że nawet komfortowo termicznie. W prognozach długoterminowych zapowiadaliśmy jednak, że w trakcie drugiej dekady sierpnia pojawi się kolejna fala upałów i znowu poczujemy żar z nieba.

Powrót upału do Polski. Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna, 11 sierpnia 2022

Fala upałów wróci do Polski, prognoza temperatury 11 sierpnia 2022

W drugiej połowie kolejnego tygodnia zacznie się ponownie robić gorąco, bo temperatury na znacznym obszarze kraju zaczną osiągać 25-30 st. C., a w trakcie 2 dekady sierpnia ponownie coraz częściej, będziemy notować upał.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 14 sierpnia 2022

Silna fala upałów w prognozach, najcieplejszy okres lata w Polsce, mapa temperatury 14 sierpnia 2022

Generalnie pewne jest, że od 9-10 sierpnia czeka nas sporo kolejnych gorących (25-29 st. C.) i w wielu regionach również stopniowo powracających upalnych (30 st. C. i więcej) dni. Skala upału i jego natężenie jest jeszcze kwestią otwartą, ale całkiem prawdopodobne, że będą możliwe miejscami wzrosty temperatur w sierpniu powyżej 34-38 st. C.

Wstępnie prognozowany upał w Polsce, 17 sierpnia 2022

Silny upał z falą upałów w prognozach, kiedy wróci upał do Polski, mapa temperatury 17 sierpnia 2022

Pora pojawienia się największego upału w sierpniu w Polsce jeszcze klaruje się w prognozach, ale generalnie 2 i 3 dekada miesiąca ma być wyjątkowo ciepła. Jeśli prognozy nas nie zawiodą, to będzie to najcieplejszy okres tegorocznego lata. Jeśli więc wybraliście sierpień na urlop, to raczej nie będziecie zawiedzeni.

Gorące lato w Polsce. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, za okres 22-28 sierpnia 2022

Upalne lato w prognozach, będzie upał w Polsce, prognoza temperatury od 21, do 28 sierpnia 2022

Problemem pozostaną opady deszczu. Opadów i burz ma być mniej niż wskazuje na to norma klimatyczna. Susza hydrologiczna, będzie się więc nadal utrzymywać i ponownie pogłębiać. Stan wody np. w Wiśle po chwilowym aktualnym wzroście ponownie zacznie spadać w okolice rekordowego minimum. Trend pogodowy potwierdzają wiązki prognostyczne dla przykładowej Łodzi. Widzimy wyraźnie, że umiarkowane temperatury po odsunięciu się chłodnego frontu atmosferycznego utrzymają się do około 11 sierpnia. W kolejnych dniach temperatury ponownie zaczną rosnąć, aż do powrotu upałów. Na uwagę zasługuje również brak istotnych opadów między 7, a co najmniej 15 sierpnia.

Prognoza długoterminowa opadów i temperatury dla Łodzi, do 22 sierpnia 2022

Fala upałów w prognozach, prognoza temperatury dla Łodzi do 22 sierpnia 2022

Przed nami więc początek nowego tygodnia z umiarkowanymi temperaturami, a później czekają nas często dni gorące (25-29 st. C.) i okresami upalne (30 st. C. i powyżej). Ponadto, co najmniej do połowy sierpnia będą dominować dni pogodne, bo przelotnych opadów i burz ma być niewiele, a te które wystąpią, mimo, że lokalnie mogą być silne, to będą często rozproszone. Jutro w najnowszej prognozie długoterminowej, będziemy weryfikować zakres temperatur maksymalnych na poszczególne dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!