| |
Zagrożenie!
Siarczysty mróz w Polsce. Temperatura spadła do -30 stopni. Odwilż wkroczy z zachodu

Siarczysty mróz w Polsce. Temperatura spadła do -30 stopni. Odwilż wkroczy z zachodu

Za nami jedna z najzimniejszych nocy w tym sezonie zimowym w Polsce. Temperatura w wielu regionach kraju spadła poniżej -26/-10 st. C., a lokalnie przy gruncie było -30,3 st. C. Sprawdziliśmy zanotowane temperatury na stacjach synoptycznych w całym kraju. Godziny silnego mrozu są jednak policzone, bo z zachodu w głąb Polski w ciągu najbliższej doby będzie wkraczać odwilż. Pojawią się na froncie opady deszczu, w tym początkowo również opady miejscami marznące. Lokalnie może pojawić się gołoledź. Zobaczmy, gdzie mróz był największy.

Potężny mróz w Polsce. Zanotowana temperatura przy gruncie w Jurgowie na południu Małopolski, noc na 19 grudnia 2022. Foto: Mikołaj Madeja

Siarczysty mróz w Polsce, temperatura spadła do -30 st. C., zanotowane pomiary temperatur 19 grudnia 2022

To najniższa temperatura, jaką zanotowano w Polsce minionej nocy. Jest to więc dokładnie taka sama wartość, jaka pojawiła się w tym miejscu przy poprzednim epizodzie z siarczystym mrozem w nocy z 13/14 grudnia. Takie właśnie pomiary, w tym amatorskie, ale profesjonalnymi czujnikami przy zachowaniu odpowiednich warunków pomagają nam uchwycić absolutne ekstremalne wartości zjawisk na terenie Polski, które nie wychwycą wszystkie stacje IMGW rozsiane w znacznej odległości od siebie.

Zanotowany mróz w Polsce na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w klatkach meteorologicznych na wysokości 2m, noc 18/19 grudnia 2022

Temperatura w Polsce spadła poniżej -30 stopni, silny mróz, zanotowane temperatury 19 grudnia 2022

Najniższą temperaturę na stacjach synoptycznych pierwszego rzędu zanotowano na Lubelszczyźnie. W Terespolu na wysokości 2m było -17,1 st. C. Większy mróz -20 st. C. notowano na posterunku IMGW w Poroninie oraz -22,2 st. C. w Ratułowie na południu Małopolski. Zdarzały się również znaczne różnice temperatur i to na niewielkim obszarze. Różnice wynikały z ukształtowania terenu, pokrywy śnieżnej i wielkości zachmurzenia. Przykładowo na naszej stacji zanotowaliśmy -14,3 st. C., czyli było 0,9 st. C. chłodniej od temperatury notowanej na lotniskowej stacji IMGW w Jasionce koło Rzeszowa oddalonej od naszej o 13 km.

Anomalia temperatury notowana w Polsce i Europie minionej nocy

Potężny mróz w Polsce, temperatura spadła do -30 stopni, mapa temperatury 19 grudnia 2022

Znacznie większy mróz zanotowano przy gruncie. W tym przypadku spadki temperatur w wielu miejscach były poniżej -20 st. C.

Mróz zanotowany w Polsce przy gruncie, noc 18/19 grudnia 2022. Dane: IMGW-PIB

Silny mróz w Polsce, temperatury zanotowane na stacjach meteorologicznych, 19 grudnia 2022

Najniższą temperaturę przy gruncie -26 st. C. na stacji IMGW notowano w Terespolu na wschodnich krańcach Lubelszczyzny. Większy mróz -30,3 st. C. wykazał amatorski pomiar w Jurgowie w gminie Bukowina Tatrzańska. Z kolei na biegunie zimna w Kotlinie Orawsko-Nowatorskiej w Małopolsce zanotowano -26,6 st. C., a przy gruncie -28,6 st. C.

Prognozowany zasięg odwilży w Polsce o godzinie 07:00, 20 grudnia 2022

Po silnym mrozie odwilż wkroczy do Polski, prognoza temperatury 20 grudnia 2022

To była ostania tak mroźna noc podczas tej fali chłodu w Polsce. W ciągu kolejnej doby 19/20.12 do kraju z zachodu wkroczy odwilż, która obejmie do jutra niemal całą Polskę i będzie się pogłębiać w kolejnym dniach. Święta Bożego Narodzenia zapowiadają się z dodatnimi temperaturami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!