| |
Zagrożenie!
Siarczysty mróz uderzy w Polskę. Na mapach przerażająca anomalia temperatury. Prognozy potwierdzone

Siarczysty mróz uderzy w Polskę. Na mapach przerażająca anomalia temperatury. Prognozy potwierdzone

Wszystko wskazuje na to, że w grudniu 2021 wróci do Polski prawdziwa zima z siarczystym mrozem i opadami śniegu. Śnieżyca również będzie możliwa. Najnowsze prognozy temperatury nadal podtrzymują duże ochłodzenie, jakie dotrze do Polski w 3 dekadzie grudnia. To właśnie wtedy do Polski ma napłynąć główna fala arktycznego powietrza, która rozleje się na znacznym obszarze Europy. Blokada Atlantyku i schodzące niże nad Rosją umożliwią adwekcję i zejście jęzora chłodu szczególnie odczuwalnego we wschodniej i środkowej Europie. Temperatura spadająca w nocy poniżej -20 stopni i całodobowy mróz w dzień, a także przechodzące opady śniegu są bardzo prawdopodobne. Potwierdzają to najnowsze wydania pogody długoterminowej modelu ECMWF.

Siarczysty mróz uderzy w Polskę. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 20-26 grudnia 2021

Siarczysty mróz w grudniu 2021 uderzy w Polskę. Najnowsza prognoza temperatury, mapy przerażają

Wyżowy układ omega zablokuje Atlantyk. Do Europy napłynie fala arktycznego powietrza

Przyczyną zmiany pogody w kierunku nadejścia mroźnej zimy jest rozbudowa układu wyżowego nad Atlantykiem w rejonie Wysp Brytyjskich. Będzie on mieć formę układu Omega, który jest często dość trwały. W ten sposób dojdzie do zablokowania Atlantyku z napływem łagodnych mas powietrza. Po obrzeżach antycyklonu z północy i północnego wschodu zacznie napływać coraz zimniejsze powietrze. Powstanie układu Omega dobrze obrazuje poniższa prognoza.

Siarczysty mróz w 3 dekadzie grudnia 2021

Główne ochłodzenie uderzy w ostatniej dekadzie grudnia i rozpocznie się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Jest więc bardzo duża szansa, że święta miną nam w tym roku pod znakiem zimowych warunków pogodowych szczególnie we wschodniej i południowej Polsce.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 22 grudnia 2021 nad ranem

Siarczysty mróz w Polsce możliwy przed świętami Bożego Narodzenia. Prognoza temperatury 22 grudnia 2021

Prognozy temperatury dla poszczególnych dni i regionów, będą jeszcze ulegać korektom, gdyż zależą od kilku czynników, w tym wielkości zachmurzenia, ale trend ochłodzenia jest pewny.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 23 grudnia 2021 nad ranem

Siarczysty mróz w Polsce w grudniu 2021. Prognoza temperatury 23 grudnia 2021

Zasięg napływu zimnego powietrza do Europy i Polski dobrze oddają najnowsze prognozy anomalii temperatury. Widać wyraźnie, że oś jęzora arktycznego będzie schodzić z Rosji przez wschodnią Europę i sięgnie również południowej Europy.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce, 23 grudnia 2021

Szalona prognoza temperatury dla Polski. Będzie siarczysty mróz w grudniu 2021

Zasięg adwekcji arktycznego powietrza różni się między dwoma głównymi modelami prognostycznymi dalekiego zasięgu, ale nie zmienia to faktu, że powrót silnego całodobowego mrozu do Polski jest pewny w ostatniej dekadzie grudnia. Wskazują na to w zasadzie niemal wszystkie wiązki prognostyczne.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 24 grudnia 2021, Wigilia

Jaka będzie pogoda na święta Bożego Narodzenia 2021. Najnowsza prognoza temperatury i opadów śniegu

Nadal pod znakiem zapytania stoją ostateczne wartości temperatur, jakie zobaczymy na termometrze z upływem ostatniej dekady grudnia, ale nie bądźmy zdziwieni, gdy w Polsce między 20-31 grudnia 2021 będziemy miejscami notować -25/-10 st. C. w nocy i -10/-4 st. C. w dzień, zwłaszcza we wschodniej i południowej Polsce. To wstępne dane i mogą się jeszcze nieznacznie zmienić. Możliwy zakres temperatur i rozbieżności dobrze obrazują wiązki modelu Ensemble dla przykładowego Leska. Zwróćcie szczególnie uwagę na okres między 23-30 grudnia 2021.

Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów w Lesku na Podkarpaciu, od 14, do 30 grudnia 2021

Prognoza temperatury w Polsce, od 14, do 31 grudnia 2021

Najnowsze wydanie modelu ECMWF wręcz szokuje, gdyż średnia anomalia temperatury w ostatnich dniach grudnia i na początku Nowego Roku może nawet o 6-2 st. C. być niższa od normy wieloletniej dla tego konkretnego okresu klimatycznego. Oczywiście mogą zajść korekty, czyli przesunięcia nieznaczne terminu, jednak trend ochłodzenia jest niemal pewny.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 27 grudnia i 2 stycznia 2022

Siarczysty mróz uderzy w Polskę w grudniu 2021. Prognoza temperatury na najnowszych mapach, do 2 stycznia 2022

Wrócą opady śniegu do Polski

Prognoza ochłodzenia w Polsce jest jednoznaczna. Wróci całodobowy mróz z szansą na siarczysty mróz w nocy. Wraz ze spływem zimnego powietrza zaczną do Polski również wracać opady śniegu. Ich prawdopodobieństwo będzie systematycznie rosnąć.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 21 grudnia 2021

Mróz, śnieg i śnieżyca wróci do Polski w grudniu. Prognoza pogody do końca grudnia 2021

Przed nami jeszcze kilka dni z umiarkowaną temperaturą i postępującą odwilżą od zachodu kraju w głąb Polski. Później zaczną stopniowo wracać zimowe warunki pogodowe, w tym coraz bardziej nasilający się mróz wraz z opadami śniegu. Na bieżąco będziemy informować o zmianach w pogodzie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Coraz gorzej te prognozy wyglądają. Czyli jednak całodobowy większy mróz jest pewny :(

14 grudzień 2021 - 18:44
Odpowiedz
Vampirka

Tylko nie to ;((( ciagle jeszcze łudzę się, ze może nie będzie takiej tragedii i śniegu na święta i nowy rok przynajmniej we Wrocławiu nie będzie. Inaczej spędzone w domu, bo po co wychodzić i się dołować takim widokiem i temperatura ;(

15 grudzień 2021 - 04:39
Odpowiedz
Konrad

Popukaj się w główkę vampirka.

15 grudzień 2021 - 13:04
Odpowiedz
Lolz

Nie no tak potwierdzone przyklepane przez Pana Pogodę xD bestia omikron 5 na plusie hoho, kraj który śpi na węglu ... o blackoutach na dodatek

15 grudzień 2021 - 14:34
Odpowiedz
Iro

Haha

15 grudzień 2021 - 21:53
Odpowiedz