| |
Zagrożenie!
Siarczysty mróz sięgnie ze wschodu. Temperatura spadnie do -18 stopni? W tych regionach będzie najzimniej

Siarczysty mróz sięgnie ze wschodu. Temperatura spadnie do -18 stopni? W tych regionach będzie najzimniej

W połowie tygodnia spodziewamy się w Polsce w kilku regionach silnego mrozu. Najnowsze prognozy wskazują na możliwy spadek temperatury w nocy do około -18/-10 st. C. Tak niskie temperatury będą spowodowane napływem zimnego powietrza arktycznego, a także wystąpieniem rozpogodzeń w obszarze klina wyżowego po przejściu niżu z chłodnym frontem. Jeśli prognozy się sprawdzą, to będzie to największy mróz w tym sezonie jesiennym na nizinach.

Silny mróz sięgnie Polski ze wschodu. Prognozowany zasięg ujemnych temperatur wieczorem 22 listopada 2023

Siarczysty mróz sięgnie Polski ze wschodu, temperatura spadnie do -18 stopni, prognoza 22 listopada 2023

Szczególnie zimno w Polsce zapowiada się najbliższa środa. W tym dniu na krótko znajdziemy się w zasięgu klina wyżowego zbudowanego z bardzo zimnego powietrza arktycznego. Kluczowe w wystąpieniu niskich temperatur będą rozpogodzenia, które mają się pojawić między obszarami z zachmurzeniem warstwowym.

Prognozowany silny mróz w Polsce o poranku 22 listopada 2023

Potężny mróz sięgnie Polski, prognozowana temperatura o poranku 22 listopada 2023

Zimno zapowiada się nie tylko noc, ale także wieczór i poranek. Mało tego, w tym dniu niewielki mróz na znacznym obszarze kraju utrzyma się także w dzień, zwłaszcza w centrum, na wschodzie, północy i południu kraju. Będziemy mieć więc całodobowy mróz i termiczną zimę w wielu regionach. Poranek ma być najzimniejszy na północy i północnym wschodzie kraju. Jeśli wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia, to temperatura miejscami spadnie do około -14/-6 st. C. wliczając w to również możliwy mróz przy gruncie.

Prognozowany silny mróz w Polsce wieczorem oraz początkowo w nocy na 23 listopada 2023

Siarczysty mróz w prognozach w Polsce, przewidywana temperatura wieczorem 22 listopada 2023

Jeszcze niższe temperatury mają wystąpić w środę wieczorem oraz w pierwszej części nocy na 23 listopada na wschodzie kraju. Jeśli faktycznie zdołają się wtedy utrzymać rozpogodzenia nad tą częścią Polski, to temperatura miejscami spadnie do około -18/-10 st. C. Aktualnie najniższe temperatury są obliczana na obszarze północnej i centralnej Lubelszczyzny po pogranicze ze wschodnim Mazowszem i południowym Podlasiem.

Prognozowany zasięg silnego mrozu na wschodzie Polski nocą na 23 listopada 2023

Siarczysty mróz pojawi się w Polsce, prognozowana temperatura przy gruncie 22 listopada 2023

Pozostałe modele pogodowe nie przewidują aż tak silnego mrozu. Temperatura minimalna może spaść co najwyżej lokalnie do -12 st. C. Pamiętajmy jednak, że kanadyjski model GEM dobrze wylicza mróz pod warunkiem wystąpienia rozpogodzeń, a te są wskazywane o tej porze w tym regionie Polski. Jeśli tak będzie, to prognoza mrozu jest realna.

Siarczysty mróz sięgnie wschodniej Polski. Prognozowana anomalia temperatury w Europie w nocy na 23 listopada 2023

Silny mróz w Polsce 22 listopada oraz w nocy na 23 listopada 2023

Prognozy na bieżąco weryfikujemy. Przed nastaniem omawianego dnia, a szczególnie nocy sprawdzimy aktualne zachmurzenie i wskażemy regiony najbardziej narażone na silny mróz.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!