| |
Zagrożenie!
Siarczysty mróz pojawi się na wschodzie. Lodowate powietrze ściągnie antycyklon. Czy niska temperatura sięgnie Polski?

Siarczysty mróz pojawi się na wschodzie. Lodowate powietrze ściągnie antycyklon. Czy niska temperatura sięgnie Polski?

W tym sezonie do tej pory w Polsce największy mróz -17 st. C. notowaliśmy przy gruncie w Suwałkach. Do końca listopada spodziewamy się utrzymania termicznego przedzimia i okresami zimy, czyli średniej temperatury dobowej w przedziale 0-5 st. C., miejscami i niekiedy poniżej 0 st. C. Czasami zdarzą się opady mieszane i samego śniegu, w tym śnieżyce. Coraz ciekawiej wyglądają prognozy na pierwszą dekadę grudnia 2022. Od pewnego czasu wyliczenia wskazują na możliwe powstanie silnego rosyjskiego wyżu, który ściągnie siarczysty mróz do wschodniej Europy. Jeśli centrum antycyklonu będzie bliżej Polski, to również u nas pojawi się ponownie okres z dwucyfrowym mrozem.

Wstępnie prognozowany potężny wyż na wschodzie Europy, 3 grudnia 2022

Siarczysty mróz pojawi się na wschodzie Europy, czy silny mróz sięgnie Polski w pierwszej dekadzie grudnia 2022

W kolejnych dniach musimy bardzo skrupulatnie śledzić prognozy szczególnie na okres pierwszej dekady grudnia. Jeśli faktycznie prognozy się sprawdzą i pojawi się tak obszerny układ antycyklonu, to do wschodniej Europy napłynie bardzo zimna masa powietrza. Obszar jego oddziaływania z pewnością mógłby wtedy sięgnąć również Polski.

Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 3 grudnia 2022

Silny mróz w prognozach, zimne powietrze ściągnie antycyklon, mapa temperatury 3 grudnia 2022

O potencjale możliwego mrozu świadczy obecnie sytuacja na północy i wschodzie Skandynawii oraz na północnym zachodzie Rosji, gdzie znajduje się blisko centrum wyżu Erik. Temperatura na tym obszarze w nocy spada aktualnie do -27/-18 st. C. 

Wstępnie prognozowany zasięg większego mrozu w pobliżu wschodniej Polski, 3 grudnia 2022

Siarczysty mróz w prognozach, czy zimne powietrze sięgnie Polski, prognoza temperatury w Europie, 3 grudnia 2022

Silny mróz na pewno pojawi się wraz z początkiem grudnia we wschodniej Europie. Nie wiemy jednak obecnie, jak daleko główny strumień zimnego powietrza sięgnie w głąb środkowej Europy, zwłaszcza, że spadki temperatur w nocy może ograniczać większe zachmurzenie. Jeśli jednak pojawią się rozpogodzenia, to z pewnością znowu wystąpi większy mróz, zwłaszcza, że indeks aktywności północnego Atlantyku ma spadać do wartości ujemnej, co będzie umożliwiać rozrastanie się obszaru wyżowego.

Wstępnie prognozowany zasięg silnego mrozu na wschodzie Europy, 4 grudnia 2022

Siarczysty mróz w prognozach, zimne powietrze na wschodzie Europy, prognoza temperatury 4 grudnia 2022

We wszystkich wiodących modelach prognostycznych jest widoczny wyż na początku grudnia na wschodzie Europy. Mróz na tym obszarze będzie spory, zwłaszcza w przypadku rozpogodzeń. Temperatura między szczególnie Rosją, a Białorusią z pewnością spadnie nawet do około -30/-15 st. C. Nasuwa się teraz pytanie, jak daleko to zimne powietrze ma szansę nasunąć się bliżej środkowej Europy i w jakim dokładnie okresie. Z pewnością jest na to szansa, dlatego warto śledzić kolejne najnowsze prognozy.

Wstępnie prognozowany zasięg większego mrozu w rejonie Polski, 5 grudnia 2022

Antycyklon ściągnie silny mróz do wschodniej Europy, prognoza temperatury 5 grudnia 2022

Możliwy większy spadek temperatury w trakcie pierwszej dekady grudnia jest wstępnie sygnalizowany przez prognozy długoterminowe. Przykładem jest niebieska wiązka kontrolna dla Polski na przykładzie Białegostoku.

Prognozowana temperatura powietrza napływającego do północno wschodniej Polski na wysokości 1,5 km, do 7 grudnia

Czy silny mróz sięgnie Polski na początku grudnia 2022, najnowsza prognoza temperatury

Reasumując, do końca listopada pogoda w Polsce będzie często na pograniczu termicznego przedzimia i miejscami w pewnych okresach słabej zimy. Czasami pojawią się opady mieszane, w tym śniegu. Początek grudnia przyniesie silny mróz na wschodzie Europy. Jeśli wyż znajdzie się bliżej Polski, to i u nas odczujemy większy spadek temperatury. Będziemy to weryfikować w kolejnych najnowszych prognozach pogody. Jak zwykle trzymamy rękę na pulsie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!