| |
Zagrożenie!
Sezon grzewczy nie chce się skończyć. Przymrozki w Polsce nadal możliwe. Ujemna anomalia temperatury nie odpuszcza

Sezon grzewczy nie chce się skończyć. Przymrozki w Polsce nadal możliwe. Ujemna anomalia temperatury nie odpuszcza

W ciepłych latach, sezon grzewczy w Polsce kończył się zwykle w kwietniu, ale w tym roku jest zupełnie inaczej. Dobiega drugi z rzędu chłodny kwiecień. Średnia temperatura dobowa jest na tyle niska, że nadal jesteśmy zmuszeni dogrzewać domy i mieszkania szczególnie nad ranem. Mało tego, przymrozki w Polsce ponownie będą możliwe, aczkolwiek nie na całym obszarze kraju. W najbliższych dniach największe ryzyko nocnych przymrozków wystąpi na północy i północnym wschodzie. Sprawdźmy, kiedy wreszcie temperatury wzrosną i zakończy się sezon grzewczy.

Przymrozki w Polsce nadal miejscami możliwe. Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 28 kwietnia 2022

Sezon grzewczy nie chce się skończyć, przymrozki w Polsce nadal możliwe, kwiecień 2022

Po marcu z temperaturą w normie, w tym miesiącu nie ma już najmniejszych szans, aby kwiecień w Polsce zapisał się z normą klimatyczną. Będzie to miesiąc chłodny, czyli z ujemną anomalią temperatury. Do 25 kwietnia, temperatura w skali całego kraju jest o około 1,8 st. C. niższa od normy klimatycznej. To oczywiście średnia, bo są regiony z jeszcze większym odchyleniem na wschodzie i południu.

Ujemna anomalia temperatury w Polsce, do 25 kwietnia 2022. Dane IMGW

Chłodny kwiecień 2022 w Polsce, przymrozki w prognozach, sezon grzewczy nadal trwa

Z tego powodu co jakiś czas musimy nadal dogrzewać domy i mieszkania nawet te ocieplone. Zwykle sezon grzewczy kończy się gdy średnia dobowa temperatury przez dłuższy czas nie spada poniżej 10 stopni C., jednak takich okresów nadal w wielu regionach Polski nie ma. Powracające przymrozki uniemożliwiają wyłączenia pieców do kolejnego sezonu grzewczego.

Przymrozki zanotowane w Polsce, 26 kwietnia 2022

Przymrozki w Polsce nadal możliwe, mapa temperatur 26 kwietnia 2022

Napływ chłodnego powietrza oraz nocne przejaśnienia i rozpogodzenia sprzyjają ponownie wystąpieniu przymrozków. Minionej nocy ujemne temperatury wystąpiły na północy Polski w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Temperatura spadła tutaj do -4/-1 st. C.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 27 kwietnia 2022 nad ranem

Pogoda. Prognoza przymrozków w Polsce, 27 kwietnia 2022

Najbliższa noc 26/27.04 niewielkie przymrozki przyniesie miejscami na północy Polski, zwłaszcza w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskim. 

Prognozowane przymrozki w Polsce, 28 kwietnia 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce, mapa temperatury 28 kwietnia 2022

Przed spadkiem temperatury będzie chronić zachmurzenie, dlatego ujemne temperatury pojawią się głównie na północy i północnym wschodzie kraju, gdyż tam będzie największe prawdopodobieństwo większych i dłuższych okresów z nocnymi przejaśnieniami, a nawet rozpogodzeniami. Najnowsze dane prognostyczne wskazują, że sezon grzewczy na przeważającym obszarze Polski skończymy dopiero z upływem 2 dekady maja, zwłaszcza w drugiej połowie miesiąca. Będziemy to jeszcze weryfikować w prognozie pogody na maj, którą wydamy w tym tygodniu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Maxi

Trzeba otwarcie napisać, że pogoda długoterminowa na kwiecień dotycząca temp. po prostu się nie sprawdziła. Zamiast pogodnych dni z umiarkowaną temp., która w skali miesiąca miała oscylować w granicach normy klimatycznej, było po prostu chłodno i to znacznie.

26 kwiecień 2022 - 12:29
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Tak, nie zaprzeczamy. Temperatura nie wyszła, ale ogólny zarys trendu zjawisk atmosferycznych był jak najbardziej poprawny. Rozkwit wiosny jest opóźniony, ponadto w wielu regionach opady są powyżej normy, zwłaszcza na południu Polski.

26 kwiecień 2022 - 13:00
Odpowiedz
JG

tak, za to na północy (szczególnie na wybrzeżu) panuje susza, a niby w kwietniu suma opadów miała być w ,,normie''.... raz popadało w środku miesiąca i koniec, następnym razem może w połowie maja, a przecież źle zaczęło się już od 27 lutego...

27 kwiecień 2022 - 05:59
Odpowiedz