| |
Zagrożenie!
Ściany i szyby jak po ostrzale. Potężne nawałnice z gradobiciami w Polsce. Jest nagranie przejścia żywiołu

Ściany i szyby jak po ostrzale. Potężne nawałnice z gradobiciami w Polsce. Jest nagranie przejścia żywiołu

Długotrwały upał w Polsce zakończyły nawałnice, jakie rozwinęły się na falującym froncie i minionej doby w formie układu MCS z potężnymi burzami superkomórkowymi uderzyły szczególnie we wschodnich i południowo wschodnich regionach kraju. Wyjątkowo silne gradobicia wystąpiły w Małopolsce, gdzie średnica kul lodowych sięgała miejscami nawet 2-6 cm, a lokalnie więcej. Bardzo trudna sytuacja panowała w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej. Grad rozbijał szyby i niszczył elewację budynków. Burzy towarzyszył ogromny wiatr.

Skutki gradobicia i silnego wiatru w Małopolsce, 29 sierpnia 2023. Foto: FB UM w Dąbrowie Tarnowskiej

Potężne gradobicia w Polsce w Małopolsce w Dąbrowie Tarnowieskiej, sierpień 2023. Grad rozbijał szyby i niszczył ściany

Nawałnice przyniosły superkomórki, które w zaledwie kilkanaście minut zasypały gradem drogi i zniszczyły uprawy. Miejscami zrobiło się biało, jak w środku zimy. Część dróg była tymczasowo nieprzejezdna. Grad z silnym wiatrem rozbijał szyby i niszczył elewację ścian budynków, w tym Szkoły Podstawowej. W całym kraju minionej doby strażacy z powodu gwałtownych zjawisk pogodowych interweniowali już ponad 1650 razy, najwięcej w Małopolsce, bo ponad 300.

Potężne burze zanotowane w Polsce z gradobiciami, ulewami i wichurami minionej doby do godziny 12:45, 30 sierpnia 2023

Gradobicia i nawałnice w Polsce, grad zasypał drogi i zniszczył ściany w Dąbrowie Tarnowskiej sierpień 2023

Obecnie w wielu regionach trwa szacowanie strat i sprzątanie po nawałnicach. Zbierają się również regionalne sztaby kryzysowe. Wyjątkowo silna burza przeszła szczególnie nad Małopolską, gdzie wydaliśmy wysoki drugi stopień alertu pogodowego. Bardzo niebezpiecznie było szczególnie w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej. Silny wiatr i duży grad uszkadzał w tym regionie dachy budynków, ale także elewację ścian. Gradziny rozbiły wiele szyb oraz zniszczyły także karoserię samochodów.

Skutki potężnego gradobicia w gminie Dąbrowa Tarnowska w Małopolsce, 29 sierpnia 2023

Niebawem po zakończeniu obrad sztabu kryzysowego zostaną podane szczegółowe informacje dla poszkodowanych o możliwościach zgłaszania szkód oraz formach uzyskania pomocy w wyniku strat poniesionych na skutek burzy. Wyjątkowe wrażenie robi nagranie uderzenia żywiołu. Widać wyraźnie, że gradobiciu z ulewą w pewnym momencie towarzyszy bardzo silny wiatr od 12 sekundy nagrania. Jest to prawdopodobnie zjawisko downburst, czyli nagłe uderzenie sinego wiatru zstępującego z chmury burzowej, w tym przypadku z superkomórki.

Skutki gradobicia i uderzenia nagłego potężnego wiatru w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej w Małopolsce, 29 sierpnia 2023

Najbliższej doby na 31 sierpnia w Polsce również miejscami pojawią się burze, ale będzie ich mniej, ponadto ich natężenie będzie mniejsze. Głównym zagrożeniem, zwłaszcza w rejonie potencjalnych superkomórek będą nawalne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia. Lokalnie spadnie również niewielki grad.

Obszar przejaśnień i rozpogodzeń nad wschodnim pasem Polski o godzinie 13:45, 30 sierpnia 2023. Miejscami w tych regionach przejdą burze w ciągu najbliższej doby. Dane: Eumetsat

Nawałnice z gradobiciami w Polsce, gdzie będą burze do 31 sierpnia 2023

W godzinach popołudniowych, wieczornych oraz nocnych zalecamy sprawdzać bieżące dane radarowe szczególnie na obszarze, od Podlasia przez Lubelszczyznę, wschodnie i południowe Mazowsze oraz Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie i miejscami Małopolskę.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!