| |
Zagrożenie!
Ściana deszczu i gradu na północy. Burze powodują gradobicia i powódź błyskawiczną. Ludzie są w szoku

Ściana deszczu i gradu na północy. Burze powodują gradobicia i powódź błyskawiczną. Ludzie są w szoku

Silne zjawiska burzowe w Europie obejmują kolejne regiony i nietypowo sięgają coraz bardziej na północ i północny wschód kontynentu. Komórki burzowe przyniosły ostatniej doby ponownie miejscami gradobicia i ulewy powodujące lokalnie powódź błyskawiczną. Do grona krajów doświadczonych przez te żywioły ostatniej doby dopisujemy Estonię i Łotwę. Miejscami grad dosłownie zabielił krajobrazy, jak w środku zimy, ponadto doszło do zalania dróg i budynków. Nawałnice odnotowano w miejscowościach Pohara, Punsa, Tergale i Lipawa.

Ściana deszczu i gradu na północy. Skutki gradobicia w Punsa w Estonii, 28 czerwca 2023. Foto: FB: Mairi Torn

Silne burze przyniosły gradobicia i powódź w Estonii i Łotwie, ściana deszczu i gradu na drogach, czerwiec 2023

Zwykle w sezonie burzowym w Europie najsilniejsze zjawiska są notowane na zachodzie, południu i czasami w centrum kontynentu. Na północy i północnym wschodzie, gdzie cieplejsze i chwiejniejsze masy powietrza napływają rzadziej, to takie zjawiska nie są zbyt częste, tym bardziej z takim natężeniem. Częstotliwość i natężenie opadów zaczyna się jednak zwiększać również w tych regionach. Infrastruktura również w tym regionie Europy nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody i często dochodzi do zalań i podtopień przy ulewach.

Potężne burze zanotowane w północnej i północno wschodniej Europie minionej doby do godziny 12:10, 29 czerwca 2023

Gradobicia, ulewy i powodzie w Estonii i na Łotwie, czerwiec 2023

Ostatniej doby wyjątkowo dużo silnych burz z ulewami i gradem zanotowano szczególnie na obszarze, od Łotwy przez Estonię po Finlandię i Szwecję. We wszystkich tych krajach zanotowano miejscami skutki nawałnic.

Silne gradobicie zabieliło krajobrazy na Łotwie w rejonie miejscowości Pohara, w prowincji Parnawa, 28 czerwca 2023

Natężenie opadów było ogromne bo w zaledwie kilkanaście minut z pogody letniej warunki atmosferyczne zamieniły się w te bardziej przypominające zimowe. Pocieszeniem jest jedynie fakt wielkości gradu, który nie był duży bo miał średnicę 1-2 cm i na ogół nie powodował większych szkód.

Skutki silnego gradobicia w Estonii, 29 czerwca 2023

Co ciekawe, dzień wcześniej podobne i liczne burze gradowe notowaliśmy również w Polsce o czym informowaliśmy w stosownym wpisie. Burze we wspomnianych krajach powstały w tej samej masie powietrza. Na uwagę zasługują również ulewy, jakie towarzyszyły burzom. Miejscami doprowadziły do zalań i podtopień oraz powodzi błyskawicznej. Przykładem może być miasto Lipawa na Łotwie. To był trudny sprawdzian dla kanalizacji deszczowej, która na co najmniej kilku drogach przegrała z żywiołem.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej na Łotwie w Lipawie, 28 czerwca 2023

W rejonie ulewy suma opadów mogła sięgnąć maksymalnie około 30 mm, czyli połowę miesięcznej normy opadów dla tego regionu.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 30 czerwca 2023

Prognoza burz dla Europy, 30 czerwca 2023

Najbliższej doby główne ryzyko silnych burz w Europie obejmuje obszar, od zachodniej Ukrainy i Białorusi po Litwę oraz częściowo Finlandię i północną Szwecję. Burzowo będzie również szczególnie miejscami na obszarze, od południowo zachodnich Niemiec przez Szwajcarię, Francję po północne i zachodnie Włochy oraz północno wschodnią Hiszpanię, gdzie będzie największe prawdopodobieństwo gradobić. Burze w Polsce lokalnie wystąpią tylko na wschodzie i północnym wschodzie. Kolejnej doby na przełomie czerwca i lipca wkroczy do naszego kraju z zachodu front z opadami i burzami przesuwającymi się na południowy wschód.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!