| |
Zagrożenie!
Satelita wykrył potężne pożary. W Rosji płonie tysiące hektarów. Ogień pochłania wiele miejscowości

Satelita wykrył potężne pożary. W Rosji płonie tysiące hektarów. Ogień pochłania wiele miejscowości

Detektory na amerykańskich satelitach meteorologicznych NASA wykryły potężne pożary w Rosji, które ogarnęły już tysiące hektarów lasów i nieużytków. Płoną również domy, a nawet całe wsie. Ludzie w popłochu uciekają i tracą dobytek. Brakuje wody pitnej, ponadto giną również liczne zwierzęta. Sytuacja jest fatalna i powtarza się w ostatnich latach niemal co roku. Nie dość, że w ostatnich dniach wybuchają kolejne pożary, to nasilają się także ataki dywersantów.

Potężne pożary w Rosji między miejscowościami Tobols, Tara i Oms, 6 maja 2023. Dane: NASA

Potężne pożary lasów i nieużytków w Rosji, płoną domy i całe miejscowości, ludzie uciekają w popłochu maj 2023

Wygląda na to, że Rosja jest niszczona od środka zarówno przez warunki pogodowe, jak również przez samych obywateli, bo na początku maja wzrosła liczba ataków wewnętrznych na trakcje kolejowe, linie energetyczne i magazyny paliw. Przykładem jest rejon Tiumenia oraz obwodu kurgańskiego i swierdłowskiego. W tym ostatnim regionie pożar zniszczył dwa magazyny prochu.

Szalejące pożary w Rosji widoczne na zdjęciu satelitarnym, 7 maja 2023. Dane: NASA

Pożary w Rosji pochłaniają tysiące hektrarów lasów i nieużytków, płoną domy, maj 2023

Zrobiliśmy analizę codziennych zdjęć satelitarnych z wykrytymi pożarami w Rosji. Duże ogniska tych pożarów zaczęły się pojawiać już 25 kwietnia i z każdym kolejnym dniem tych pożarów jest coraz więcej. Widać, że służby gaśnicze nie radzą sobie z żywiołem lub miejscami pożary w ogóle nie są gaszone. Silny wiatr wzmaga i przenosi pożary na kolejne regiony. Przeważają do tej pory wiatry zachodnie, południowo zachodnie i północno zachodnie. Dym z tych pożarów w większości jest przenoszony aktualnie w głąb Azji na wschód, ale to może się zmienić w zależności rozwoju sytuacji barycznej.

Potężne pożary w Rosji w obwodzie kurgańskim, maj 2023

Fatalna sytuacja panuje szczególnie w obwodzie swierdłowskim i kurgańskim, gdzie w wyniku pożarów zginęło co najmniej 6 osób. Płoną tysiące hektarów lasów i nieużytków, a także całe wsie. Lokalne władze apelują o pomoc do władz w Moskwie. Pamiętajmy, że w Rosji rzeczywista sytuacja związana z pożarami jest znacznie gorsza niż to co oficjalnie uda się przedstawić w tamtejszych mediach. Sytuacja jest analogiczna do zeszłego roku, gdy pożary szalały na Syberii, a ludzie narzekali, że zostali zostawieni bez pomocy.

Ogromne pożary w Rosji wykryte przez satelitę meteorologicznego, 8 maja 2023. Dane: NASA

Ogromne pożary lasów w Rosji, płoną miejscowości, maj 2023

Oficjalne rosyjskie dane mówią obecnie o pożarach występujących w 18 regionach. Ogień pochłonął już ponad 93 tysiące hektarów ziemi. Z ogniem walczy blisko 10 tysięcy osób, jednak często jest tak, że na odległych terenach syberyjskich z niewielkim zaludnieniem pożary w ogóle nie są gaszone. Aktualnie stan sytuacji nadzwyczajnej obowiązuje na terytorium obwodów kurgańskiego, amurskiego, swiedłowskiego, tiumeńskiego i żydowskiego oraz w wybranych rajonach obwódów omskiego, czelabińskiego oraz Kraju Chabarowskiego. Na większości obszaru Rosji obowiązuje zupełny zakaz wstępu do lasów.

Skutki potężnych pożarów w Rosji, maj 2023

Liczne nagrania i zdjęcia w mediach społecznościowych przedstawiają potężne pożary obejmujące aktualnie wiele regionów Rosji. Ludzie dosłownie uciekają przed ogniem. Pożary spowodowały spalenie co najmniej 4 tysięcy domów, a oficjalne dane mówią już o 7 ofiarach. Sześciu w rejonie Kurgańskim i jednej w rejonie Tiumena. 

Gigantyczne pożary w Rosji pochłaniają lasy, domy i całe wsie, maj 2023

Na szybkie ugaszenie tych pożarów nie ma co liczyć. Będą się z pewnością ciągnąć przez kolejne tygodnie. Sytuację mogą jedynie zmienić obfite opady deszczu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!