| |
Zagrożenie!
Ponad połowa Ziemi na wyciągnięcie ręki. Satelita GOES-17 rozpoczął pracę operacyjną

Ponad połowa Ziemi na wyciągnięcie ręki. Satelita GOES-17 rozpoczął pracę operacyjną

Współczesna meteorologia bez satelitów nie może się obejść. Dzięki nim, niemal na bieżąco możemy śledzić rozwój układów barycznych na całej planecie. Bez nich meteorolodzy nie mogli by ze znacznym wyprzedzeniem przewidywać precyzyjnie gwałtowne zjawiska, w tym huragany.

Miło nam poinformować, że oficjalnie satelita GOES-17 (zastąpi sprawiający kłopoty techniczne GOES-15), działający pod nazwą GOES West NOAA, rozpoczął pracę operacyjną. Będzie on uzupełnieniem zasięgu satelity GOES-16, jako główny satelita geostacjonarny NOAA do wykrywania i monitorowania pacyficznych systemów burzowych, mgieł, pożarów i innych zjawisk pogodowych, które mają wpływ na zachodnie Stany Zjednoczone, Alaskę i Hawaje.

Satelita GOES-17

Praca operacyjna GOES-17 rozpoczęła się 11 miesięcy po tym, jak satelita po raz pierwszy osiągnął orbitę geostacjonarną nad Ziemią. Współdziałając z satelitą GOES-16 (znanym jako GOES East), zapewni wysokiej rozdzielczości widzialne i podczerwone zdjęcia, a także obserwacje piorunów na ponad połowie globu, od zachodniego wybrzeża Afryki po Nową Zelandię i od koła podbiegunowego po Koło Antarktyczne.

GOES-17 już pomaga meteorologom śledzić pogodę i inne zagrożenia środowiskowe w takich miejscach jak Kalifornia, Alaska i Hawaje. Satelita zaczął transmitować swoje pierwsze zdjęcia z nowej pozycji orbitalnej w listopadzie 2018 r. Od tego czasu fachowcy wykorzystują dane z GOES-17, aby zobaczyć, jak pogoda kształtuje się na północno-wschodnim Pacyfiku, gdzie występuje wiele systemów pogodowych, które mają wpływ na kontynentalną część USA.

Układ pogodowy w pobliżu kalifornijskiego wybrzeża. 2 lutego 2019 roku. Dane: GOES-17

Satelita GOES-17 animacja

Do niedawna wysoka jakość danych dotyczących Oceanu Spokojnego była niewielka. Teraz, gdy dane z GOES-17 są dostępne, meteorolodzy mają dostęp do bardziej szczegółowych zdjęć systemów pogodowych o wysokim oddziaływaniu i innych zagrożeń środowiskowych, takich jak dym pożarów i pył wulkaniczny.

Skuteczność satelity GOES-17, do tej pory została potwierdzona m.in. w obserwacji Hawajów, gdzie został ustanowiony nowy rekord opadów. W ciągu 24 godzin spadło tam 1262,1 mm/m2! Każdy z nas niemal bieżące dane ze wspomnianych satelitów może śledzić pod tym adresem.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!