| |
Zagrożenie!
Czujesz dziś drapanie w gardle? Wiemy jaki czynnik pogodowy za to odpowiada

Czujesz dziś drapanie w gardle? Wiemy jaki czynnik pogodowy za to odpowiada

Polska pozostaje dziś 02.04 w zasięgu wyżu Jana z centrum nad pograniczem Białorusi i Rosji. Wyż sprowadza z północy chłodne i suche powietrze. W ciągu roku wyjątkowo rzadko się zdarza, aby wilgotność powietrza w Polsce spadała poniżej 25%.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski. 2 kwietnia, 2019 roku

Trajektoria wsteczna napływajacej masy powietrza

Taką sytuacje notujemy obecnie we wschodniej połowie kraju. Wilgotność względna powietrza w Warszawie obniżyła się do zaledwie 20%, a na naszej stacji w Rzeszowie o godz. 14:30 do 22%.

Niska wilgotność powietrza wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy dziś mieć podrażnione śluzówki, katar i kaszel (szczególnie u małych dzieci). Ponadto odczuwamy drapanie w gardle.

Prognozowana wilgotność powietrza o godz. 15:00. Model ICON

prognoza mapa wilgotność powietrza

Optymalna wilgotność powietrza dla człowieka to przedział w zakresie 40-60%. Wilgotność poniżej 40% ma negatywny wpływ na naszą kondycję oraz zdrowie, gdyż zawartość pary wodnej w powietrzu, to jeden z podstawowych parametrów, który wpływa na komfort cieplny człowieka, czyli taki stan termiczno-wilgotnościowy, w którym czujemy się najlepiej.

W kolejnych dniach napłynie cieplejsza i wilgotniejsza masa powietrza, dlatego wilgotność względna wzrośnie do wartości optymalnych i powyżej.

Dane: DobraPogoda24, Windy, SolarAOT


Komentarze
Grzegorz

U mnie było jeszcze "suszej" :] https://i.imgur.com/Ao3UkIU.png

14 kwiecień 2019 - 16:23
Odpowiedz