| |
Zagrożenie!
Ryś w pobliżu Jarosławia na Podkarpaciu. Został zarejestrowany przez fotopułapkę

Ryś w pobliżu Jarosławia na Podkarpaciu. Został zarejestrowany przez fotopułapkę

Na Podkarpaciu zapuszczanie się dzikich zwierząt w pobliże ludzkich osad nie należy do rzadkich, ale zdarzają się również zaskakujące sytuacje. Spore zdziwienie u leśników wywołało zarejestrowanie rysia przez fotopułapkę w leśnictwie Zapałów (Nadleśnictwo Jarosław). Do tej pory w tej dość gęsto zaludnionej okolicy nie notowano obecności tego drapieżnika. Fotopułapka zamontowana na rozstaju dróg służąca do rejestrowania ruchu pojazdów naruszających zakaz wjazdu na tereny leśne, zamiast spodziewanego kierowcy quada lub motocrossu, na zdjęciu uchwyciła rysia - największego dzikiego kota Europy.

Ryś w Nadleśnictwie Jarosław złapany przez fotopułapkę, luty 2021

Ryś w Nadleśnictwie Jarosław w pobliżu miejscowości Zapałów na Podkarpaciu, zdjęcie, luty 2021

Ryś będący drapieżnikiem, prowadzi bardzo skryty i nocny tryb życia, wybiera na swe ostoje trudno dostępne tereny, stąd jego obserwacje w naturze są niezmiernie rzadkie.

- Pojawiały się głosy o spotkaniach z tym drapieżnikiem, ale wciąż nie mieliśmy dowodów na jego obecność w naszych lasach - mówi Tadeusz Ogonowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Jarosław.

Rejon zarejestrowanej obecności rysia w pobliżu Jarosława na Podkarpaciu

- Dzięki zdjęciom z fotopułapki mamy potwierdzenie tamtych sygnałów. Trudno też powiedzieć, czy zamieszka on na stałe w tej okolicy, czy też jest to osobnik poszukujący swej pary przed nadchodzącą rują - dodał Ogonowski.

Rysie w Polsce

W ostatnich kilkunastu latach zauważalny jest powolny wzrost liczebności rysia w regionie i zajmowanie przez niego kolejnych terytoriów. Wcześniej ryś występował tylko w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim, obecnie spotykany jest na Pogórzu Dynowskim i Przemyskim, jak również w południowej części Roztocza. Jego liczebność w lasach Podkarpacia szacowana jest na około 250 osobników.

DobraPogoda24, Edward Marszałek rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!