| |
Zagrożenie!
Rusza silna cyrkulacja zachodnia. Początek lutego przyniesie liczne fronty i cyklony. Będą śnieżyce, ulewy, burze i wichury

Rusza silna cyrkulacja zachodnia. Początek lutego przyniesie liczne fronty i cyklony. Będą śnieżyce, ulewy, burze i wichury

Godziny stabilnej pogody już za nami, bo rozpoczyna się okres silnej cyrkulacji zachodniej, który może potrwać nawet ponad tydzień. W tym czasie w rejonie Polski będą przechodzić liczne fronty atmosferyczne i cyklony. Dość często wystąpią śnieżyce, ulewy, lokalne burze, a także silniejsze porywy wiatru, miejscami osiągające siłę wichury. Warunki atmosferyczne będą dynamiczne, dlatego zalecamy sprawdzać na bieżąco najnowsze prognozy. W wielu regionach w najbliższych dniach, aż do początku lutego 2023 spadnie śnieg, który będzie topnieć poza górami, ale opady mieszane co jakiś czas będą powracać.

Polska będzie pod wpływem silnej cyrkulacji zachodniej. Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie do 5 lutego 2023

Rusza silna cyrkulacja zachodnia, będą śnieżyce, ulewy i burze, opady przeciągną się na początek lutego 2023

Obszar zgniłego wyżu odsunął się od Polski na zachód i będzie się znajdował na przełomie stycznia i lutego 2023 między wschodnim Atlantykiem i zachodnią Europą. W tym czasie na pogodę w naszym kraju wpłynie pole niżowego rozciągające się od Islandii przez Skandynawię po Polskę i wschodnią Europę. Na tym obszarze średnia wartość ciśnienia w najbliższych dniach będzie o około 5-10 hPa niższe niż być powinno.

Prognoza zasięgu kolejnego frontu nad Polską z opadami śniegu i deszczu, do godziny 22:00, 31 stycznia 2023

Silna cyrkulacja zachodnia w Polsce, będą częste śnieżyce, ulewy i wichury, prognoza opadów 31 stycznia 2023

Przez obszar niżowy będą się przesuwać liczne fronty atmosferyczne związane z kolejnymi niżami. Cyklony będą się przesuwać na ogół z zachodu na wschód lub z północnego zachodu na południowy wschód i wpłyną na warunki pogodowe w naszym kraju. Aktualnie na południowy wschód przesuwa się front okluzji z opadami śniegu i później za frontem miejscami przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i deszcz. Kolejny front wkroczy do Polski już we wtorek 31.01. i będzie się do końca dnia przesuwał z opadami mieszanymi z północnego zachodu na południowy wschód kraju, przy czym na jego przodzie będzie padał głównie mokry śnieg.

Prognoza rozproszonych przelotnych opadów w Polsce, do godziny 13:00, 1 lutego 2023

Liczne fronty i cyklony w Polsce, będą częste opady, prognoza gdzie popada 1 lutego 2023

Między strefami frontowymi będziemy mieć obszar chwiejnego powietrza, gdzieniegdzie z przejaśnieniami i w nim pojawią się dobre warunki do inicjacji rozproszonej konwekcji. Będą to przelotne opady śniegu, deszczu lub deszczu ze śniegiem, a lokalnie również krupy śnieżnej. Opady te pojawią się w wielu regionach. W ich rejonie możliwe będą również silniejsze porywy wiatru. Lokalnie mogą się również rozwinąć nieliczne burze.

Prognozowane silne porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00, 1 lutego 2023

Dynamiczna pogoda w Polsce, możliwe wichury, prognoza wiatru 1 lutego 2023

Aktywna cyrkulacja zachodnia przeciągnie się na początek lutego. Do Polski będą podchodzić kolejne strefy frontowe z cyklonami, a jeden z niżów jest prognozowany w najbliższy czwartek 02.02 bezpośrednio nad krajem. Jego dokładna trajektoria jeszcze może ulec zmianie, ale przyniesie w wielu regionach liczne mieszane opady. 

Wstępna prognoza niżu nad Polską i zasięgu opadów, do godziny 13:00, 2 lutego 2023

Będą częste śnieżyce, ulewy i wichury, ruszyła silna cyrkulacja zachodnia, prognoza opadów 2 lutego 2023

Po odsunięciu się niżu, do Polski ma wkroczyć kolejny front atmosferyczny z opadami śniegu i deszczu wędrującymi z zachodu na wschód kraju.

Aktualnie prognozowany zasięg strefy frontowej w Polsce ze śniegiem i deszczem, do godziny 22:00, 3 lutego 2023

Kiedy i gdzie spadnie śnieg, czy śnieżyce przejdą przez Polskę, prognoza opadów 3 lutego 2023

Najnowsze prognozy wskazują, że ciekawie i zarazem niebezpiecznie ma się zrobić szczególnie w okolicach 5-6 lutego, gdy w rejonie Polski może się pojawić niż. Jeśli jego trajektoria będzie blisko naszego kraju, to ponownie pojawi się ryzyko silnej wichury, a także opadów, w tym śniegu.

Wstępnie prognozowane położenie niżu w rejonie Polski. Może przynieść opady, głównie śniegu, jak również wichury około 5-6 lutego 2023

Częste cyklony i fronty, będą wichury, burze i śnieżyce, prognoza opadów 6 lutego 2023

Przed nami więc bardzo dynamiczny okres w pogodzie. Niemal codziennie będzie padać w wielu regionach, w tym okresami śnieg, z tendencją do jego topnienia na nizinach. Inaczej będzie w górach, gdzie będzie się akumulował. Musimy bardzo skrupulatnie śledzić trajektorię frontów i niżów, bo w trakcie lutego może wzrosnąć ryzyko silnej wichury. O pogodzie i prognozowanych zjawiskach będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Max

W lutym ub.r. cyrkulacja zach. z opadami i silnym wiatrem panowała praktycznie przez cały luty. Pogodowo z zimą ten miesiąc był do niczego. Oby w tym lutym ten typ pogody rzeczywiście trwał tylko ok. tygodnia.

30 styczeń 2023 - 13:41
Odpowiedz