| |
Zagrożenie!
 Rusza głęboka konwekcja. Burze w Polsce przyniosą ulewny deszcz i grad. Wskazujemy gdzie zagrzmi

Rusza głęboka konwekcja. Burze w Polsce przyniosą ulewny deszcz i grad. Wskazujemy gdzie zagrzmi

Nad Polską rusza zapowiadany rozwój głębokiej konwekcji. Poniedziałkowe 15.08 popołudnie i wieczór przyniosą w Polsce rozwój wypiętrzających się chmur kłębiastych. W wielu regionach wystąpią burze. Miejscami będą im towarzyszyć ulewne opady deszczu i lokalnie gradu. W rejonie burz spodziewany jest również okresowo silniejszy wiatr w porywach do 50-70 km/h. Synoptycy wydali pierwszy stopień alertu pogodowego. W kolejnych godzinach warto śledzić gdzie popada i zagrzmi. Głównym zagrożeniem podczas burz, będą lokalne nawalne opady deszczu, do 5-25, lokalnie 30-40 mm wody.

Możliwe liczne burze w Polsce. Prognozowany zasięg chwiejnego powietrza wraz z potencjałem energii dostępnej drogą konwekcji do godziny 20:00, 15 sierpnia 2022

Głęboka konwekcja w Polsce, prognoza burz, gdzie zagrzmi i spadnie ulewny deszcz z gradem, 15 sierpnia 2022

Rozwojowi burz będzie sprzyjać adwekcja ciepłej, wilgotnej i bardzo chwiejnej masy powietrza. Kolejne burze zaczynają powstawać aktualnie nad Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną oraz w Bieszczadach. Grzmi również w rejonie środkowego wybrzeża, a także na Kujawach. Detektory burzowe dokładnie wskazują gdzie jest burza oraz w którym kierunku przemieszczają się komórki burzowe. 

Prognozowany zasięg przelotnych opadów i miejscami burz w Polsce w pierwszej połowie popołudnia. Poniedziałek 15 sierpnia 2022

Głęboka konwekcja w Polsce, gdzie będą burze z ulewnym deszczem, mapa opadów 15 sierpnia 2022

Potencjał do generowania burz i miejscami przelotnych opadów w Polsce jest dziś spory. Na przeważającym obszarze kraju temperatura maksymalna sięgnie około 25-31 st. C. Wilgotność powietrza aktualnie w wielu regionach waha się od 55, do 80%. Burzom sprzyja również wysoka temperatura punktu rosy, która miejscami przekracza 18 st. C.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce późnym popołudniem. Poniedziałek 15 sierpnia 2022

Gdzie będą burze w Polsce z gradem, mapa opadów 15 sierpnia 2022

Nasi synoptycy wydali stosowną prognozę burz ze wskazaniem ich prawdopodobieństwa na obszarze Polski. Z uwagi na potencjał atmosferyczny został wydany 1 stopień ostrzeżenia meteorologicznego.

Prognoza burz dla Polski, 15/16 sierpnia 2022

Prognoza burz dla Polski, 15/16 sierpnia 2022

Burz są jednym z najtrudniejszych zjawisk do prognozowania, dlatego warto porównać prognozy z kilku źródeł. Odpowiednią prognozę wydali również dyżurni synoptycy z IMGW.

Prognoza burz dla Polski według IMGW-PIB, 15 sierpnia 2022

Prognoza burz, gdzie zagrzmi i spadnie ulewny deszcz z gradem, mapy 15 sierpnia 2022

Minionej doby burze pojawiły się szczególnie miejscami na obszarze, od Podkarpacia przez Lubelszczyznę, Mazowsze po województwo warmińsko mazurskie, pomorskie, kujawsko pomorskie i zachodniopomorskie. Miejscami spadło nawet 30-40 mm wody. Tak było m.in. w Zamościu oraz w miejscowości Zubrzyca Dolna (Małopolska) i Prabuty (woj. pomorskie).

Burze zanotowane w Polsce w ciągu minionej doby

Burze zanotowane w Polsce 14-15 sierpnia 2022

Rozwój głębokiej konwekcji w kolejnych godzinach będzie dość dynamiczny. Warto sprawdzać na radarze opadów dokładny zasięg i natężenie opadów, a także kierunek przemieszczania burz. Wieczorem lub w nocy 15/16.08 burze zaczną tracić potencjał i zaczną stopniowo zanikać. Jutro we wtorek 16.08 również miejscami wystąpią przelotne opady i burze, głównie na północy i we wschodniej połowie kraju.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!