| |
Zagrożenie!
Rozrośnie się antycyklon. Pogoda w kwietniu przyniesie jeszcze przymrozki. Będą fatalne prognozy opadów

Rozrośnie się antycyklon. Pogoda w kwietniu przyniesie jeszcze przymrozki. Będą fatalne prognozy opadów

Coraz częściej pytacie o prognozy na dalszą część wiosny, dlatego sprawdziliśmy jak obecnie zapowiada się najnowsza pogoda długoterminowa na kwiecień 2023 w Polsce. Wstępne prognozy wskazują na możliwe pojawienie się trwalszego układu antycyklonu nad Europą, który ma sięgać również naszego kraju. Z tego powodu suma opadów ma być znacznie ograniczona, a w czasie pogodnych nocy wystąpią jeszcze przymrozki. Średnia temperatura dobowa w skali całego miesiąca ma być jednak powyżej normy klimatycznej. Niepokoi jednak prognoza opadów, bo te są szczególnie ważne w okresie ruszenia wiosennej wegetacji.

Aktualnie prognozowany obszar trwalszego pola antycyklonu nad Europą. Prognozowana anomalia ciśnienia w kwietniu 2023

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2023, rozrośnie się antycyklon, będą jeszcze przymrozki, a prognoza opadów jest fatalna w Polsce

Prognoza na kwiecień jest oparta o amerykański model sezonowy CFSv2. Jego prognozy w ostatnich miesiącach nie są najgorsze w przypadku Polski, bo ogólny trend coraz częściej zaczyna się sprawdzać, przy czym najlepiej to wychodzi w ostatnim dniu wydania prognozy sezonowej na kolejny miesiąc. Aktualny trend może się więc jeszcze zmienić, ale ze względu na Wasze liczne pytania sprawdzamy obecne prognozy, a z nich wynika, że na znacznym obszarze Europy, w tym w rejonie Polski przez znaczną część kwietnia ciśnienie ma być wyższe niż wynika to z normy klimatycznej. Może to wskazywać na trwalszą obecność układu wyżowego.

Wstępnie prognozowana anomalia sumy opadów w Polsce i Europie w kwietniu 2023

Pogoda na kwiecień 2023, prognoza ciśnienia, opadów i temperatury w Polsce i Europie, rozrośnie się antycyklon

W takiej sytuacji dni z opadami deszczu ma być znacznie mniej niż wynika to z norm wieloletnich. Oczywiście nie oznacza to, że w ogóle nie będzie padać, ale te opady, które wystąpią mogą mieć często charakter przelotny o ograniczonym zasięgu, lokalnie w towarzystwie burz. Generalnie takie opady nie są korzystne dla rolnictwa i przyrody, która po zimie będzie się budzić do życia i ruszać z wegetacją. Normalnie suma opadów w kwietniu na obszarze Polski waha się od 25,9 mm w Legnicy, do 61,4 mm w Zakopanem. Większe sumy są notowane jedynie w górach. 

Pogoda na kwiecień 2023. Prognozowana anomalia temperatury

Pogoda na kwiecień 2023 w Polsce, prognoza temperatury

Zarówno amerykańska, jak również europejska prognoza sezonowa wskazuje obecnie kwiecień w Polsce ze średnią temperaturą powyżej normy wieloletniej. Ma być to więc przeważnie miesiąc, który sklasyfikujemy, jako ciepły. Aktualne wyliczenia wskazują na temperaturę o 0,5-1,5 st. C. powyżej normy. Z uwagi jednak na możliwość trwalszego wpływu wyżu, a przy tym także występowaniu pogodniejszych nocy, nadal miejscami mogą się zdarzać niewielkie przymrozki.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w kwietniu 2023 w Polsce i Europie. Model ECMWF

Będzie antycyklon, fatalne prognozy opadów w Polsce i Europie w kwietniu 2023, możliwe przymrozki

Średnia temperatura w kwietniu w Polsce według normy waha się na nizinach od 6,7 st. C. na Półwyspie Helskim, do 9,7 st. C. we Wrocławiu i Tarnowie. Jeśli faktycznie sprawdzą się aktualne prognozy na kwiecień, to będziemy mieć postępujące wysuszanie gleby w trakcie wiosny, dlatego tak ważne jest nagromadzenie wilgoci w glebie w trakcie zimy. Na szczęście aktualnie nie wygląda to źle, bo wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej w połowie marca na poziomie 0-7 cm waha się od 60 do 95%.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego na wysokości 1,5 km do Polski i Europy w kwietniu 2023

Będzie antycyklon i mało opadów w kwietniu 2023, nadal możliwe przymrozki, prognoza adwekcji powietrza

Jeśli jednak opadów będzie faktycznie mało w kwietniu, do tego dojdzie wzrost średniej temperatury dobowej oraz coraz większe nasłonecznienie, to sytuacja wilgotnościowa zacznie się dość szybko pogarszać, a to przy ruszaniu wegetacji nie jest dobrym prognostykiem. Pamiętajmy, że prognoza na kwiecień jest wstępna i może się znacznie zmienić. Zazwyczaj najlepiej wypadają prognozy sezonowe z ostatniego dnia miesiąca na kolejny. Prognoza ta pojawi się więc w stosownym czasie, a wcześniej śledźcie nasze najnowsze prognozy pogody zarówno krótkoterminowe i długoterminowe na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!