
Rozpoczyna się silna odwilż. Godziny zimy w Polsce są już policzone. Wiemy, do kiedy będzie śnieg
Dotarliśmy do początku drugiej dekady grudnia, która przyniesie zapowiadaną silną odwilż w Polsce. Zima ze śniegiem i mrozem będzie się w kolejnych dniach szybko cofać na wschód i wrócimy do jesiennej szarugi. Proces topnienia śniegu przyspieszy wraz z pojawieniem się opadów deszczu. Godziny trwania zimy są już policzone. Sprawdźmy, do kiedy i gdzie utrzyma się śnieg.
Odwilż dociera do Polski. Prognozowana strefa opadów deszczu w nocy na 11 grudnia 2023
Przed nastaniem odwilży sprawdźmy, jak obecnie wygląda pokrywa śnieżna w Polsce po dłuższym okresie dominacji adwekcji powietrza arktycznego, w którym co pewien okres śnieżyce powodowały utrzymywanie, a nawet wzrost grubości zalegającego śniegu.
Pokrywa śnieżna w Polsce przed nastaniem odwilży, 10 grudnia 2023
Z porannych pomiarów IMGW wynika, że pokrywa śnieżna na nizinach w Polsce przed nastaniem powszechnej odwilży w wielu regionach waha się jeszcze od 5, do 28 cm. Więcej śniegu zalega jedynie w górach. Regionem już bez śniegu jest Pomorze Zachodnie, gdzie są notowane jedynie płaty. Obszar zalegania pokrywy śnieżnej w Polsce w każdym kolejnym dniu zacznie się jednak zmniejszać. Zmiany zapoczątkuje front związany z cyklonem Elin, który w zachodniej Europie przyniósł wichury i ulewy.
Prognoza zasięgu opadów deszczu w Polsce nad ranem, 12 grudnia 2023
Najbliższej doby przez Polskę z zachodu na wschód przejdzie pierwszy z całej serii frontów atmosferycznych. Pojawią się na nim miejscami jeszcze opady śniegu i deszczu ze śniegiem, lokalnie również opady marznące, od zachodu przechodzące w deszcz. Między 11-12 grudnia zaczną w kraju przeważać już opady deszczu, a tylko miejscami wystąpią jeszcze opady deszczu ze śniegiem. Przy deszczu pokrywa śnieżna zacznie szybko topnieć. Powietrze arktyczne zastąpi łagodniejsze powietrze polarnomorskie.
Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce do 12 grudnia 2023
Do końca wtorku obszar zalegania śniegu zmniejszy się już miejscami do wschodnich, południowych i północnych regionów kraju, przy czym grubość pokrywy śnieżnej będzie już niewielka do 1-7 cm. Zima nadal będzie się utrzymywać w górach oraz miejscami w rejonach podgórskich, aczkolwiek również tutaj śnieg stanie się gęstszy, a przez to zacznie szybciej osiadać. W konsekwencji również w tym rejonie kraju pokrywa śnieżna będzie się zmniejszać.
Do kiedy śnieżna zima w Polsce. Prognoza pokrywy śnieżnej, 18 grudnia 2023
Aktualne numeryczne wyliczenia wskazują definitywny kres śnieżnej zimy w Polsce w tym okresie odwilży między około 16-18 grudnia, gdy przez nasz kraj przejdzie strefa niżowa z opadami śniegu. Po niej zimowe krajobrazy utrzymają się już jedynie w górach i miejscami w rejonach podgórskich. To ocieplenie nie oznacza jednak, że zima do Polski już nie wróci. Wręcz przeciwnie, w tym sezonie będzie to możliwe jeszcze wielokrotnie.
Źródło: DobraPogoda24.pl, IMGW