| |
Zagrożenie!
Rośnie ryzyko silnej wichury w Polsce. Wiatr może przekroczyć 100 km/h. Cyklon namiesza w pogodzie

Rośnie ryzyko silnej wichury w Polsce. Wiatr może przekroczyć 100 km/h. Cyklon namiesza w pogodzie

Z wielką uwagą zaczynamy śledzić prognozy potencjalnego kolejnego cyklonu, jaki może się znaleźć w rejonie Polski około soboty 11 marca 2023. Prognozy jego trajektorii są nadal niestabilne, ale ryzyko wichury występuje i nie ulega zmniejszeniu. Jeśli sprawdzą się aktualne porywy wiatru miejscami ponad 70-100 km/h, to z pewnością będą możliwe szkody materialne, w tym przerwy w dostawie prądu, a nawet wystąpi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Decydująca będzie dokładna ścieżka przejścia niżu i jego spadek ciśnienia w centrum. Sprawdźmy najnowsze prognozy wiatru.

Aktualnie prognozowane maksymalne porywy wiatru w Polsce, jakie mogą wystąpić w czasie wichury w Polsce 11 marca 2023. Wyliczenia modelu GFS

Rośnie ryzyku wichury w Polsce, głęboki cyklon namiesza w pogodzie, prognoza wiatru 11 marca 2023, model GFS

W zasadzie już wszystkie wiodące modele pogodowe sięgają najbliższej soboty 11.02 i niestety we wszystkich wyliczeniach widnieje silny wiatr. Różnica polega jedynie na prognozowanych porywach wiatru w poszczególnych regionach i porze wystąpienia wichury.

Wstępnie prognozowany zasięg wichury w Polsce o godzinie 13:00, 11 marca 2023. Wyliczenia modelu ECMWF

Silna wichura w prognozach, głęboki cyklon namiesza w pogodzie, prognoza wiatru w Polsce 11 marca 2023, model ECMWF

Różnice w prognozach wynikają z faktu innego położenia i przejścia cyklonu w rejonie Polski obliczanego przez poszczególne ośrodki prognostyczne. Sytuacja jest nadal niepewna, bo przykładowo poprzedniej aktualizacji prognozy wskazywały na bliskie podejście niżu w rejon Polski, a obecnie niż jest widoczny bezpośrednio nad krajem. W prognozach ten wariant co kilka aktualizacji wygląda inaczej.

Obecnie prognozowane położenie niżu nad Polską o godzinie 01:00, 11 marca 2023

Będą wichury w Polsce, prognoza położenia cyklonu i wartości ciśnienia 11-12 marca 2023

Mimo jeszcze niestabilnej trajektorii niżu z coraz większą dozą prawdopodobieństwa należy się jednak liczyć z ryzykiem przejścia wichury w rejonie Polski lub bezpośrednio nad naszym krajem na co wskazują w mniejszym lub większym stopniu wszystkie najważniejsze modele numeryczne.

Aktualnie prognozowane wyliczenia porywów wiatru i zasięgu wichury w Polsce o godzinie 07:00, 11 marca 2023. Model ARPEGE

Przegląd prognoz z wichurami w Polsce, dokładna mapa wiatru 11 marca 2023, model ARPEGE

Prognozy wskazują zgodnie, że niż z rejonu Polski będzie się przesuwał nad Kraje Nadbałtyckie i później nad Rosję. Generalnie musimy uważnie sprawdzać prognozy dla Polski i Europy w przypadku omawianego cyklonu szczególnie w okresie między 10-12 marca.

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu na północny wschód od Polski, 12 marca 2023 o godzinie 01:00

Silne wichury w prognozach dla Polski, będzie głęboki cyklon 11-12 marca 2023

Również niemiecki model ICON wylicza silny wiatr w Polsce. Zazwyczaj na wichury reaguje z opóźnieniem, ale dobrze wskazuje silny wiatr w prognozach krótkoterminowych do których przejdzie za kilkadziesiąt godzin.

Obecnie przewidywane porywy wiatru w czasie wichury w Polsce o godzinie 13:00, 11 marca 2023. Model ICON

Wichury w Polsce, prognoza wiatru 11 marca 2023, model ICON, podejdzie w rejon Polski głęboki niż nazywany cyklonem

Sytuacja jest więc nadal rozwojowa, bo ryzyka silnej wichury w Polsce nie można wykluczyć. Nadal będziemy się przyglądać wyliczeniom, a bliżej terminu wskażemy potencjalnie najbardziej narażone regiony na silny wiatr. W przypadku podtrzymania prognoz zostaną wydane alerty pogodowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!