| |
Zagrożenie!
Rośnie ryzyko silnego huraganu. Niszczący wiatr z ulewami uderzy w dwa kraje. To może być szybka eksplozja cyklonu

Rośnie ryzyko silnego huraganu. Niszczący wiatr z ulewami uderzy w dwa kraje. To może być szybka eksplozja cyklonu

W tym sezonie do tej pory nie było jeszcze huraganu, który bezpośrednio uderzyłby w ląd USA. Jest to sytuacja niezwykle rzadka i nietypowa. To może się zmienić w przyszłym tygodniu, bo wiele na to wskazuje, że powstanie kolejny huragan. Jego trajektoria przejścia i ostateczna siła stoją jeszcze pod znakiem zapytania, ale modele zaczynają zgodnie wskazywać, że cyklon tropikalny z silnym wiatrem, ulewami i falami sztormowymi może zagrozić co najmniej Kubie i USA prawdopodobnie w rejonie Florydy. Jeśli prognozy się sprawdzą, to będzie to huragan Hermine (lub następne w kolejności imiona Ian i Julia, w przypadku wcześniejszego nadania imienia Hermine innemu cyklonowi).

Wstępnie prognozowane położenie prawdopodobnego huraganu w rejonie USA na Florydzie, 28 września 2022. Windy / ECMWF

Silny huragan zagrozi USA i Kubie, rozwinie się w Zatoce Meksykańskiej, wrzesień 2022

Aktualnie na uwagę zasługuje depresja tropikalna, jaka rozwija się na północ od wybrzeża Wenezueli. Obecnie ten system nazwany jest Invest 98L przez National Hurricane Center. Silne wiatry w otaczającej go atmosferze utrudniają dalszy rozwój tej depresji, jednak to się wkrótce zmieni, bo pojawią się bardziej sprzyjające warunki do rozwoju tropikalnej depresji w burzę tropikalną.

Położenie depresji tropikalnej na północ od wybrzeża Wenezueli o godzinie 10:30, 23 września 2022. Dane: Eumetsat

Groźny huragan powstanie w Zatoce Meksykańskiej, ulewy i wiatr uderzą w USA i Kubę, wrzesień 2022

Prognozy są nadal rozbieżne, gdyż wskazują na rozwinięcie się huraganu co najmniej do 1 lub 2 stopnia w skali Saffira-Simpsona, a niektóre przewidują nawet 3 stopień. Musiałaby wtedy nastąpić niesamowicie szybka intensyfikacja, gdyż obszar rozwoju potencjalnego huraganu nad Zatoką Meksykańską nie jest duży, ponadto będzie ograniczany wchodzeniem nad wyspiarski ląd. 

Prognozowana temperatura wody powierzchniowej w basenie Atlantyku w tym Zatoce Meksykańskiej, 23 września 2022

Powstanie silny huragan i uderzy w USA na Florydzie i w Kubę, wrzesień 2022

Wraz z przesunięciem się depresji czy też burzy tropikalnej nad wody Zatoki Meksykańskiej pojawią się bardzo dobre warunki do dalszego trwania i rozwoju cyklonu tropikalnego. Temperatura wody sięga tutaj aż 30-31 st. C. To będzie niezbędne paliwo do przekształcenia cyklonu w huragan.

Wstępnie prognozowane położenie huraganu, 28 września 2022. Model ECMWF

Huragan uderzy w USA i Kubę, mapa wiatru 28 września 2022

Prognozy trajektorii potencjalnego huraganu są obecnie nadal rozbieżne. Europejski model ECMWF wskazuje na uderzenie żywiołu w Kubę, a później od południa we Florydę w USA, a amerykański model GFS przewiduje uderzenie wiatru i ulewy częściowo w Kubę, a później od zachodu lub południowego zachodu we Florydę. Modele od lat konkurują ze sobą, ale zwykle ECMWF jest precyzyjniejszy.

Wstępnie prognozowane położenie huraganu i zasięgu opadów w rejonie Florydy, 28 września 2022. Model GFS

Prognozowane opady i wiatr, huragan uderzy we Florydę w USA, mapa 28 września 2022

W najbliższych dniach warto śledzić rozwój depresji tropikalnej szczególnie na obszarze, od Jamajki i Kuby po Kajmany i być może Honduras i Nikaraguę. Główne zagrożenie już jako huragan ma jednak dotknąć według aktualnych prognoz Kubę i Florydę w USA o ile prognozy nie zmienią się znacząco.

Wstępnie prognozowane położenie huraganu i zasięg jego opadów, 28 września 2022. Model ECMWF

Silny huragan możliwy w Zatoce Meksykańskiej, uderzy w USA i Kubę, wrzesień 2022

Na ścieżce formowania się potencjalnego huraganu są przewidywane ulewne opady deszczu mogące osiągać sumy do 200-400, lokalnie 500 mm. Opady tej wielkości mogą prowadzić do zagrażających życiu powodzi i lawin błotnych. Sytuacja jest rozwojowa i wymaga dalszego monitorowania i analizy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!