| |
Zagrożenie!
Rośnie ryzyko powodzi. W dwa dni spadnie kilkaset litrów wody. Burzowe ulewy zaleją duży obszar

Rośnie ryzyko powodzi. W dwa dni spadnie kilkaset litrów wody. Burzowe ulewy zaleją duży obszar

Z wielką uwagą obserwujemy obszar południowej Europy w rejonie Grecji, gdzie odcięty cyklon Daniel przynosi burze i potężne ulewy. Z każdą godziną zacznie rosnąć ryzyko powodzi. Prognozy przewidują absurdalne sumy opadów miejscami mogące osiągnąć lub przekroczyć nawet 400-700 litrów wody na m2 ziemi w dwa dni. Tak olbrzymie sumy opady, to w niektórych regionach Polski roczna norma opadów. Nie skończy się na zalaniach i podtopieniach, ale będziemy mieć do czynienia z powodzią, zwłaszcza w regionie Tesalia.

Ryzyko powodzi w Grecji. Prognozowane sumy opadów do 7 września 2023

Ulewy i powodzie w Grecji we wrześniu 2023, cyklon Daniel zaleje region Tesalia w rejonie miasta Larisa

Co ciekawe, największe sumy opadów prognozuje obecnie amerykański model GFS, który w porównaniu do europejskiego modelu ECMWF ma zazwyczaj tendencję do zaniżania sum opadów konwekcyjnych. W tym przypadku jest inaczej. Najnowsze wyliczenia wskazują na sumy opadów mogące lokalnie w regionie Tesalia przekroczyć aż 750 litrów wody na m2 ziemi. Wydaje się wręcz niemożliwa taka suma suma opadów w tak krótkim czasie, ale wygląda na to, że prognozy mogą się sprawdzić.

Prognozowane ulewy w rejonie Grecji do 7 września 2023 według modelu ECMWF

Ryzyko powodzi w Grecji we wrześniu 2023, cyklon Daniel z burzami zaleje region Tesalia

Model ECMWF przewiduje niższe sumy opadów, bo maksymalnie miejscami do około 420 litrów wody na m2 ziemi. Marne to jednak pocieszenie, bo również w tym przypadku ryzyko powodzi będzie bardzo poważne. Należy się liczyć z wylaniem rzek, zalaniem wielu domów i dróg, a nawet zerwaniem mostów i osunięć ziemi. Niektóre miejscowości mogą tymczasowo zostać odcięte od świata.

Odcięty cyklon Daniel niosący ulewy i burze prowadzące do powodzi w rejonie Grecji o godzinie 09:40, 5 września 2023. Dane: Eumetsat - Windy

Cyklon Daniel przyniesie powódź we wrześniu 2023 w Grecji, spadnie 400-700 litrów wody w regionie Tesalia

Grecja, która do tej pory zmagała się z suszą i pożarami, nagle będzie musiała zmierzyć się ze skutkami powodzi i to w tym samym roku. Takie są uroki warunków pogodowych i klimatycznych w Europie. Przyczyną ulewy jest odcięty niż nazywany również cyklonem Daniel. To on blokowany przez układ antycyklonu, w tym wyż Olenka z rejonu Polski nie może się szybko przesunąć i do czasu jego wypełnienia będzie przynosił burze i ulewy szczególnie między Grecją, a północnym wybrzeżem Afryki.

Anomalia ciśnienia w środkowej troposferze z widocznym obszarem wyżowym blokującym odcięty niż w rejonie Grecji, 7 września 2023

Ulewy i burze w Grecji we wrześniu 2023, będzie powódź, zaleje miasta w regionie Tesalia

Sumy opadów spotęgują silne burze z wypiętrzającymi się chmurami kłębiastymi bardzo zasobnymi w wilgoć, a tej w rejonie Grecji nie brakuje, bo jest czerpana z morza otaczającego kraj.

Burze niosące ulewy i grad zanotowane minionej doby do godziny 09:40, 5 września 2023 w rejonie Grecji

Ulewy i burze w Grecji, poważne ryzyko powodzi wrzesień 2023

Gwałtowna pogoda przeniosła się więc na południe Europy o czym uprzedzaliśmy kilka dni temu, gdy zapowiadaliśmy nad Polską rozbudowę antycyklonu, który z kolei w naszym kraju zapewni w kolejnych dniach stabilną i coraz cieplejszą aurę. Burze i opady do Polski szybko nie wrócą.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!