| |
Zagrożenie!
Rośnie ryzyko powodzi na południu. Spadnie 100-400 litrów wody. Burze i ulewy zagrożą wielu regionom

Rośnie ryzyko powodzi na południu. Spadnie 100-400 litrów wody. Burze i ulewy zagrożą wielu regionom

Na wschód od Polski znajduje się obecnie centrum antycyklonu, a na południu Europy w rejon Włoch zbliża się cyklon Andreas. Jego wędrówka i niżów wtórnych zostanie przyblokowana przez wyż, a to oznacza, że wzrośnie na obszarze między Półwyspem Apenińskim i zachodnimi Bałkanami ryzyko ulew i burz mogących prowadzić w najbliższych dniach do zalań, podtopień i miejscami powodzi błyskawicznej. Prognozy wskazują na kumulację sumy opadów miejscami do około 100-400 litrów wody na m2 ziemi.

Rośnie ryzyko ulew i miejscami powodzi na południu Europy. Wstępnie prognozowana suma opadów do 17 maja 2023

Możliwa powódź na południu Europy w maju 2023, cyklon Andreas przyniesie ulewy i burze

Z uwagi na blokadę wyżową, formujące się układy niżowe w basenie Morza Śródziemnego będą generować miejscami ulewy i burze z gradem w kolejnych dniach maja. Początkowo ich dalsza wędrówka będzie blokowana, ale w drugiej połowie maja mogą również podejść w rejon Polski. Wcześniej ryzyko powodzi i osunięć ziemi znacznie wzrośnie szczególnie miejscami między Włochami, Austrią, Słowenią, południowymi Niemcami po zachodnie Bałkany, w tym Chorwację.

Prognozowane ulewy związane z cyklonem śródziemnomorskim Andreas na południu Europy w rejonie Włoch, 10 maja 2023

Ulewy i burze przyniosą powódź na południu Europy, cyklon Andreas namiesza w pogodzie, 10 maja 2023

Pierwsze skutki utrzymywania się pola niskiego ciśnienia nad Włochami i zachodnimi Bałkanami można było odczuć na początku maja, gdy ulewy doprowadziły do powodzi w regionie Emilia-Romania. Szczególnie trudna sytuacja panowała w Faenza w rejonie Rawenny. Woda zrywała mosty, zalewała domy i samochody. Wygląda na to, że był to dopiero wstęp do kolejnych powodzi, które będą obejmować nowe regiony południowej Europy. Przykładem może być miniona niedziela 07.05, gdy burza przyniosła potężną ulewę w Chorwacji. Zalaniu i podtopieniom uległ m.in. rejon Zeliny i Vrbovaca. Woda wdarła się do piwnic, ponadto powodowała osuwiska i niosła ziemię na drogi prowadząc do ich blokowania.

Skutki burzy i ulewy w Chorwacji, 7 maja 2023

Ulewy w tym dniu powodujące powódź błyskawiczną wystąpiły również w rejonie chorwackiego miasta Ivanec, gdzie w kilka godzin spadło 75% miesięcznej normy opadów dla maja. W niektórych domach woda w piwnicach miała ponad metr głębokości.

Prognozowane ulewy między Włochami i zachodnimi Bałkanami, 13 maja 2023

Ryzyko powodzi na południu Europy, cyklon śródziemnomorski przyniesie ulewy i burze 13 maja 2023

Ulewy i silne burze powodujące zalania i podtopienia wystąpiły w tym dniu także w Niemczech na obszarze Nadrenii-Palatynacie i Badenii-Wirtembergii. Straż pożarna z powodu deszczu musiała interweniować kilkaset razy. Ryzyko tego typu zjawisk w Europie w najbliższych dniach maja nie ustąpi. Wręcz przeciwnie będzie ich więcej szczególnie na południu z uwagi na zderzenie się zasięgu układu cyklonu śródziemnomorskiego z antycyklonem stacjonującym na wschodzie kontynentu. Układy niżowe blokowane przez wyż będą nad danym obszarem przynosić większe sumy opadów niż zazwyczaj. Wyjątkowo intensywnie popada w czasie burz.

Prognoza burz dla Europy, 10 maja 2023

Prognoz burz w Europie, 10 maja 2023

W Polsce póki co możemy być nadal spokojni, gdyż na pogodę nadal wpływa układ wyżowy. Sytuacja zacznie się zmieniać w okolicach połowy lub w trakcie drugiej połowy maja. Wówczas również u nas mogą wystąpić burze i ulewy z gradem. Sytuację monitorujemy i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!