| |
Zagrożenie!
Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznych na południu. Będą burze z gradobiciami i ulewami. Te regiony lepiej omijać

Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznych na południu. Będą burze z gradobiciami i ulewami. Te regiony lepiej omijać

Obecna dominacja układu wyżowego nad północno zachodnią i środkową po częściowo wschodnią Europę sprawia ponowny wzrost ryzyka wystąpienia na przełomie maja i czerwca miejscami powodzi błyskawicznych w południowych regionach Europy. W obszarze pola niżowego będą się rozwijać silne burze z gradobiciami i ulewami. Wolno przemieszczające się komórki burzowe będą przyczyną nadmiernych opadów deszczu, które ze względu na utrzymującą się blokadę wyżową na północy utrzymają się znacznie dłużej.

Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznych na południu Europy na przełomie maja i czerwca 2023

Rośnie ryzyko powodzi na południu Europy na przełomie maja i czerwca 2023, będą silne burze z gradobiciami przez blokadę wyżową

Ryzyko silnych burz z ulewnym deszczem i gradem obejmie wiele regionów, gdyż w cieplejszym i wilgotnym powietrzu przy dużej jego chwiejności i braku silnych przenoszących prądów powietrza w troposferze, potencjalne zjawiska konwekcyjne będą wykazywać znaczną tendencją do dłuższego zalegania nad danym regionem. Z tego powodu może dochodzić do akumulacji opadów. Zasięg takich ulew nie będzie wyjątkowo duży, ale wykaże się charakterystyką typową dla możliwości wystąpienia lokalnych powodzi błyskawicznych.

Prognozowane ulewy w południowej Europie. Główne opady wystąpią w wyniku burz. Wstępnie przewidywane sumy opadów do 7 czerwca 2023

Będą powodzie błyskawiczne i silne burze z gradem na południu Europy, blokada wyżu na północy spwoduje ulewy, przełoma maja i czerwca 2023

Z powodu zalegania układu wyżowego w rejonie Wysp Brytyjskich i sięgania jego klina w głąb kontynentu przez Niemcy po Polskę, od tego obszaru na wschód i południe nastąpi kumulacja miejscami opadów z powodu przemieszczania się płytkich ośrodków niskiego ciśnienia z burzami i ulewami lub tworzenia się burz wewnątrzmasowych. Krótko mówiąc - strefy tych opadów nie będą się mogły przesunąć na północ i będą blokowane przez pole wyżowe.

Skutki ulewy i burz w Rumunii. Powódź błyskawiczna w hrabstwie Bihor, 28 maja 2023

Przykładów takich lokalnych powodzi błyskawicznych często z gradobiciami nie będzie brakować w kolejnych dniach w południowych regionach Europy, zwłaszcza na obszarze między północną i środkową Hiszpanią oraz Portugalią przez południową i południowo wschodnią Francję, Włochy po znaczną część Bałkanów szczególnie zachodnich. Nawet na północy Tunezji, Maroka i Algierii w przeciągu 10 dni ma spaść więcej deszczu niż w Polsce. Burzom z ulewami będą nadal towarzyszyć miejscami gradobicia z gradzinami do około 2-5 cm średnicy. Natężenie tych opadów jest często bardzo duże i prowadzi nie tylko do niszczenia upraw, ale również do blokowania dróg.

Skutki gradobicia we włoskim mieście Ivrea, 27 maja 2023

Jak widać, samochody zatrzymywały się i zawracały przed pokrywą lodową, jaka powstała po opadach gradu we Włoszech, ale także w innych regionach południowej Europy, bo takich przykładów w ostatnich dniach są dziesiątki.

Prognoza burz dla Europy, od godziny 08:00 30 maja, do godziny 08:00, 31 maja 2023

Prognoza burz dla Europy 30 maja 2023

Kolejnej doby  z 30-31 maja ryzyko burz i ulew obejmie miejscami nadal południowy pas Europy. Dodatkowo zwiększy się prawdopodobieństwo wystąpienia gradu między północną Hiszpanią przez południową Francję po pogranicze Serbii, Węgier i Rumunii. Duże ryzyko burz gradowych nadal występuje między południową Rosją przez Armenię i Gruzję po wschodnią Turcję.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!