| |
Zagrożenie!
Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej. Spadnie ponad 300 litrów wody. Znamy zagrożone regiony

Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej. Spadnie ponad 300 litrów wody. Znamy zagrożone regiony

Po okresie względnego spokoju pogodowego w Europie, w kolejnych dniach października czekają nas istotne zmiany. Do Polski dotrze silne ochłodzenie z przymrozkami i niskimi temperaturami w ciągu dnia, a na południu kontynentu w rejonie Portugalii i północno zachodniej Hiszpanii wzrośnie ryzyko powodzi w tym błyskawicznej. Miejscami może spaść ponad 300 litrów wody na m2 ziemi. Dojdzie do zalania dróg i domów, a lokalnie także osunięć ziemi. Ulewom będą towarzyszyć burze i wichury.

Rośnie ryzyko powodzi na Półwyspie Iberyjskim. Prognozowane sumy opadów do 20 października 2023

Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej i oberwania chmury w Portugalii i Hiszpanii, spadnie 300 litrów wody, październik 2023

W najbliższych dniach będziemy się skupiać na analizie postępującego ochłodzenia w głąb Europy, w tym do Polski już od niedzieli 15 października, ale warto również zwrócić uwagę na rejon Portugalii i szczególnie północno zachodniej Hiszpanii. Zmiany w położeniu prądu strumieniowego sprawią, że w kolejnych dniach znad Atlantyku jeden po drugim będą wędrować układy niżowe w ten region Europy. Prognozy wskazują nawet na ryzyko połączenia się dwóch cyklonów bardzo zasobnych w opady nad Hiszpanią.

Prognozowane ulewy w rejonie Portugalii i Hiszpania między 16-17 października 2023

Ulewy i powodzie dotkną Portugalię i Hiszpanię, rośnie ryzyko oberwania chmury październik 2023

Co ciekawe, ulewom będą także miejscami towarzyszyć burze. To oznacza, że lokalnie może dojść do oberwania chmury i w tym właśnie rejonie spadnie najwięcej deszczu. Przejście ulew i burz będzie wspomagane także przez wichury mogące łamać drzewa i powodować inne szkody materialne.

Prognozowane wichury w rejonie Półwyspu Iberyjskiego, 17 października 2023

Rośnie ryzyko powodzi w Portugalii i Hiszpanii, będą burze z wichurami październik 2023

Warunki pogodowe na początku drugiej połowy października będą okresami niekorzystne szczególnie w zachodniej i północnej połowie Portugalii, przy czym największe sumy opadów są prognozowane w rejonie wybrzeża. Dużo deszczu spadnie również miejscami na zachodzie i północnym zachodzie Hiszpanii. Mimo, że szczyt sezonu burzowego w Europie jest już za nami, to burze o mniejszym natężeniu nadal są możliwe w wielu regionach. Najbliższej doby wystąpią szczególnie w rejonie Portugalii. Lokalnie mogą im towarzyszyć opady niewielkiego gradu.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 14 października 2023

Prognoza burz dla Europy 14 października 2023

W październiku także istnieje ryzyko powodzi w Europie o czym przekonaliśmy się w ostatnich dniach w rejonie zachodniej Szkocji i ponownie w Grecji, gdzie kolejne oberwanie chmury zalało wiele dróg w mieście Pylos na zachodnim wybrzeżu Peloponezu.

Skutki oberwanie chmury i powodzi błyskawicznej w Grecji w Pylos, 11 października 2023

Na mapie prognozy opadów w Europie na najbliższe dni wyraźnie widać regiony najbardziej narażone na większe sumy opadów. Prym wiedzie rejon Portugalii oraz częściowo Norwegii, przy czym w tym kraju te opady przejściowo będą mieć także formę w postaci śniegu.

Prognozowane sumy opadów w Europie do 18 października 2023

Ulewy, burze i powodzie w Europie, prognoza opadów do 18 października 2023

W Polsce w omawianym okresie nieco większe sumy opadów są spodziewane jedynie w rejonie wybrzeża, zwłaszcza środkowego i wschodniego. Na pozostałym obszarze popada miejscami i przelotnie, ale nie będą to duże sumy opadów.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!