| |
Zagrożenie!
Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej. Spadnie 200 litrów wody. Oberwanie chmury zaleje domy i drogi

Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej. Spadnie 200 litrów wody. Oberwanie chmury zaleje domy i drogi

Silne zjawiska atmosferyczne związane z burzami nadal będą miejscami możliwe w Europie w najbliższych dniach. Ponownie rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej. Najnowsze prognozy wskazują nawet na sumy opadów mogące sięgać 200 litrów wody na m2 ziemi. Ulewom będą towarzyszyć burze z gradem i silnym wiatrem. Nawalny deszcz w kilka godzin może zalać drogi i domy w co najmniej kilku regionach. Trudna sytuacja jest szczególnie prognozowana między Włochami i zachodnimi Bałkanami.

Ryzyko powodzi błyskawicznej na południu Europy. Prognozowane sumy opadów do 25 września 2023

Rośnie ryzyko powodzi błyskawicznej w Europie wrzesień 2023, oberwanie chmury zaleje domy i drogi między Włochami i zachodnimi Bałkanami

Mimo, że już niebawem rozpocznie się kalendarzowa jesień, to w Europie miejscami nadal będą występować typowo letnie burze z całą paletą gwałtownych zjawisk. Na naszą uwagę w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zasługuje obszar między Włochami, a zachodnimi Bałkanami, gdzie na strefie frontowej rozwinie się ośrodek niżowy bardzo zasobny w wilgoć. Najnowsze wyliczenia numeryczne wskazują, że w krótkim czasie może spaść nawet 150-200 litrów wody na m2 ziemi. Takie sumy opadów spowodują zalania, a nawet powodzie błyskawiczne w wielu miejscowościach.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 22 września 2023

Prognoza burz dla Europy 22 września 2023

Już najbliższej doby w chwiejnym, ciepłym i wilgotnym powietrzu będą się tworzyć silne burze z ulewami i gradem, zwłaszcza między południowymi Włochami, a zachodnimi i środkowymi Bałkanami. Zjawiska najbardziej gwałtowne będą w rejonie rozbudowanych chmur burzowych o potencjale charakterystycznym dla szczytu sezonu letniego.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza w którym będą miejscami tworzyć się burze z ulewami, gradobiciami i wichurami, 23 września 2023

Ulewy i powodzie błyskawiczne w Europie wrzesień 2023, spadnie 200 litrów wody na m2 ziemi na południu

Jeśli macie więc w planie przejazd lub pobyt w tym regionie Europy w najbliższych dniach, to liczcie się z ryzykiem wystąpienia nadal silnych burz mogących prowadzić miejscami nawet do powodzi błyskawicznej. Dopóki definitywnie nie zakończy się przedłużająca i powracająca adwekcja ciepłego i chwiejnego powietrza, to nadal warunki atmosferyczne będą okresami przypominać lato w niektórych regionach kontynentu, nie tylko pod względem temperatur, ale również natężenia burz.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz na południu Europy, 24 września 2023

Ulewy z ryzykiem powodzie w Europie wrzesień 2023, oberwanie chmury dotknie Włochy i zachodnie Bałkany

Sytuację monitorujemy i o wszystkich gwałtownych zjawiskach będziemy informować na bieżąco. Z kolei w Polsce między 22-23 września spodziewamy się przejścia chłodnego frontu z opadami deszczu i lokalnymi burzami, ale natężenie zjawisk będzie słabsze od tych z południa Europy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!