| Szukaj |
Zagrożenie!

Rośnie pokrywa śnieżna na południu Polski. Takiej zimy we wrześniu nie było od wielu lat. Będzie ponad 50 cm śniegu?

Tegoroczny wrzesień przyniósł poważny atak zimy na południu Polski w Tatrach. Biało jest również po słowackiej stronie Tatr. Miejscami pokrywa śnieżna w tym tygodniu może przekroczyć 30-50 cm, a to już sporo jak na pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni. Aktualnie na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna osiąga 28 cm - wynika z danych IMGW. Najnowsze prognozy opadów śniegu przewidują, że miejscami po stronie słowackiej i polskiej do czwartku 22 września pokrywa śnieżna wzrośnie jeszcze o około 15-25 cm. Lokalnie w słowackich Tatrach nawiany śnieg jest już na tyle głęboki, że wspinacze pokonują szlak ze śniegiem po kolana.

Aktualne warunki zimowe w Tatrach, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina. Foto: Monitoring TOPR, 20 września 2022

Rośnie pokrywa śnieżna na południu Polski, w Tatrach będzie 25-50 cm śniegu, wrzesień 2022

W tym tygodniu przed weekendem nad wysokie Tatry nadal będzie napływać chłodna masa powietrza, a to oznacza, że z każdej nawet niewielkiej strefy wilgoci może popadać śnieg. Pokrywa śnieżna zaczyna się obecnie od wysokości 1400 m n.pm.

Prognozowana temperatura napływającego powietrza nad Podhale na wysokości 1,5 km

Warunki śniegowe w Tatrach, ile jest śniegu, wrzesień 2022

Na powyższej prognozie widzimy, że temperatura w wysokich Tatrach powyżej 1800-2000 m n.p.m. będzie się utrzymywać na ujemnym poziomie co najmniej do 23 września. Później powinna okresowo przejść na wartość dodatnią i wtedy śnieg zacznie topnieć. Od niedzielnego 18.09 ataku zimy w Tatrach temperatura w wyższych górach jest ujemna i mówimy i całodobowym mrozie. Aktualnie na Kasprowym Wierchu notujemy -1,5 st. C. Temperatura dodatnia na poziomie 1-2 st. C. około 24-25 września powinna sięgnąć wysokości Gerlachu. Śnieg będzie jednak zmrożony i nie powinien szybko topnieć na najwyższej górze Tatr.

Pokrywa śnieżna w Tatrach, 20 września 2022. Dane: IMGW-PIB

- Kasprowy Wierch 28 cm (przyrost o 11 cm w ciągu ostatniej doby)

- Hala Gąsienicowa 16 cm

- Dolina Pięciu Stawów 25 cm

Warunki śnieżne w Tatrach po stronie słowackiej

Jak możemy się przekonać na powyższym nagraniu, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są fatalne. Śnieg zalega już od wysokości około 1400 m n.p.m. Szlaki są bardzo śliskie i mokre. W wyższych partiach występuje oblodzenie, a niski pułap chmur wraz z opadami ogranicza widzialność. W takiej sytuacji nie trudno o utratę orientacji w terenie, tym bardziej, że chwilami silniejszy wiatr powoduje zawieje śnieżne.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Tatrach, 21 września 2022

Zima w Tatrach, prognoza opadów śniegu do 21 września 2022

Bez raczków, a na wyższe partie Tatr bez raków i czekana nie ma sensu obecnie się wybierać. Najlepiej poczekajmy na korzystniejsze i stabilniejsze warunki pogodowe. Zwykle zima w Tatrach pojawia się we wrześniu, głównie w ostatniej dekadzie miesiąca, w tym roku pojawiła się nieco wcześniej. Aktualna pokrywa śnieżna przekracza już tę z 2017 i 2018 roku, gdy zalegało 20-23 cm. Jeśli prognoza się sprawdzi, to miejscami w najbliższych dniach będzie więcej śniegu niż w 2017 i 2018 roku, kiedy notowano 45-51 cm.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Tatrach, 22 września 2022

Ile śniegu jest w Tatrach, prognoza opadów do 22 września 2022

Póki co, polski wrześniowy rekord pokrywy śnieżnej w Tatrach nie jest zagrożony. Wynosi on 89 cm i pochodzi z 1996 roku. 

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz