| |
Zagrożenie!
Rośnie pokrywa śnieżna na południu Polski. Takiej zimy we wrześniu nie było od wielu lat. Będzie ponad 50 cm śniegu?

Rośnie pokrywa śnieżna na południu Polski. Takiej zimy we wrześniu nie było od wielu lat. Będzie ponad 50 cm śniegu?

Tegoroczny wrzesień przyniósł poważny atak zimy na południu Polski w Tatrach. Biało jest również po słowackiej stronie Tatr. Miejscami pokrywa śnieżna w tym tygodniu może przekroczyć 30-50 cm, a to już sporo jak na pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni. Aktualnie na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna osiąga 28 cm - wynika z danych IMGW. Najnowsze prognozy opadów śniegu przewidują, że miejscami po stronie słowackiej i polskiej do czwartku 22 września pokrywa śnieżna wzrośnie jeszcze o około 15-25 cm. Lokalnie w słowackich Tatrach nawiany śnieg jest już na tyle głęboki, że wspinacze pokonują szlak ze śniegiem po kolana.

Aktualne warunki zimowe w Tatrach, Dolina Pięciu Stawów Polskich - Buczynowa Dolina. Foto: Monitoring TOPR, 20 września 2022

Rośnie pokrywa śnieżna na południu Polski, w Tatrach będzie 25-50 cm śniegu, wrzesień 2022

W tym tygodniu przed weekendem nad wysokie Tatry nadal będzie napływać chłodna masa powietrza, a to oznacza, że z każdej nawet niewielkiej strefy wilgoci może popadać śnieg. Pokrywa śnieżna zaczyna się obecnie od wysokości 1400 m n.pm.

Prognozowana temperatura napływającego powietrza nad Podhale na wysokości 1,5 km

Warunki śniegowe w Tatrach, ile jest śniegu, wrzesień 2022

Na powyższej prognozie widzimy, że temperatura w wysokich Tatrach powyżej 1800-2000 m n.p.m. będzie się utrzymywać na ujemnym poziomie co najmniej do 23 września. Później powinna okresowo przejść na wartość dodatnią i wtedy śnieg zacznie topnieć. Od niedzielnego 18.09 ataku zimy w Tatrach temperatura w wyższych górach jest ujemna i mówimy i całodobowym mrozie. Aktualnie na Kasprowym Wierchu notujemy -1,5 st. C. Temperatura dodatnia na poziomie 1-2 st. C. około 24-25 września powinna sięgnąć wysokości Gerlachu. Śnieg będzie jednak zmrożony i nie powinien szybko topnieć na najwyższej górze Tatr.

Pokrywa śnieżna w Tatrach, 20 września 2022. Dane: IMGW-PIB

- Kasprowy Wierch 28 cm (przyrost o 11 cm w ciągu ostatniej doby)

- Hala Gąsienicowa 16 cm

- Dolina Pięciu Stawów 25 cm

Warunki śnieżne w Tatrach po stronie słowackiej

Jak możemy się przekonać na powyższym nagraniu, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są fatalne. Śnieg zalega już od wysokości około 1400 m n.p.m. Szlaki są bardzo śliskie i mokre. W wyższych partiach występuje oblodzenie, a niski pułap chmur wraz z opadami ogranicza widzialność. W takiej sytuacji nie trudno o utratę orientacji w terenie, tym bardziej, że chwilami silniejszy wiatr powoduje zawieje śnieżne.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Tatrach, 21 września 2022

Zima w Tatrach, prognoza opadów śniegu do 21 września 2022

Bez raczków, a na wyższe partie Tatr bez raków i czekana nie ma sensu obecnie się wybierać. Najlepiej poczekajmy na korzystniejsze i stabilniejsze warunki pogodowe. Zwykle zima w Tatrach pojawia się we wrześniu, głównie w ostatniej dekadzie miesiąca, w tym roku pojawiła się nieco wcześniej. Aktualna pokrywa śnieżna przekracza już tę z 2017 i 2018 roku, gdy zalegało 20-23 cm. Jeśli prognoza się sprawdzi, to miejscami w najbliższych dniach będzie więcej śniegu niż w 2017 i 2018 roku, kiedy notowano 45-51 cm.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Tatrach, 22 września 2022

Ile śniegu jest w Tatrach, prognoza opadów do 22 września 2022

Póki co, polski wrześniowy rekord pokrywy śnieżnej w Tatrach nie jest zagrożony. Wynosi on 89 cm i pochodzi z 1996 roku. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!