| |
Zagrożenie!
Rosjanie zniszczyli legendarny samolot An 225 Mrija. Ukraina zapowiada jego odbudowę. Samolot niedawno był w Polsce

Rosjanie zniszczyli legendarny samolot An 225 Mrija. Ukraina zapowiada jego odbudowę. Samolot niedawno był w Polsce

Od kilku dni krążyły informacje o prawdopodobnym zniszczeniu największego samolotu transportowego An 225 Mrija. Ten samolot w ostatnich miesiącach bardzo często lądował w Polsce, zwłaszcza w Rzeszowie. To była wręcz legenda, która przyciągała na lotniska tłumy fanów lotnictwa. Niestety, w związku z atakiem Rosji na Ukrainę największy samolot transportowy świata został zniszczony przez wojska rosyjskie podczas ataku na lotnisko pod Kijowem. Informacje te potwierdziły ukraińskie władze. Samolot An 225 Mrija podczas ataku na ukraińską bazę lotniczą w Hostomelu znajdował się w hangarze. Z powodu ostrzału i bombardowania samolot uległ prawdopodobnie całkowitemu zniszczeniu, aczkolwiek ostateczna skala destrukcji nie jest jeszcze znana. Ukraina zapowiedziała odbudowę legendarnego samolotu.

Samolot An 225 Mrija zniszczony przez Rosjan na lotnisku w Homostelu w pobliżu Kijowa na Ukrainie

Samolot An 225 Mrija zniszczony przez Rosjan. To był największy transportowy samolot świata

"Rosja mogła zniszczyć naszą „Mriję”. Ale nigdy nie zdołają zniszczyć naszego marzenia o silnym, wolnym i demokratycznym państwie europejskim. Zwyciężymy” - napisał Dmytro Kuleba - minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Od rozpoczęcia ataku Rosja próbuje zdobyć i zniszczyć wszystkie lotniska i bazy wojskowe. W piątek 25.02 Rosja twierdziła, że ​​zdobyła lotnisko Hostomel, gdzie AN-225 był w naprawie. „Rosja uderzyła w Mriję jako symbol ukraińskich zdolności lotniczych” - ogłosił w niedzielę 27.02 ukraiński państwowy producent sprzętu obronnego Ukroboronprom, który zarządza spółką Antonow.

Informacja niestety jest prawdziwa, co potwierdzają zdjęcia satelitarne. Na jednym z nich widać uszkodzony hangar, w którym znajdował się samolot An 225 Mrija.

"Wczoraj straciliśmy, niestety, samolot An 225 Mrija, czyli marzenie. Ale było to nasze stare marzenie, natomiast nowe marzenie właśnie tworzymy. Chwała Ukrainie" - powiedział w wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Co dalej z samolotem AN-225 Mrija?

Ukroboronprom zapowiedział, że samolot zostanie odbudowany na koszt Rosji. Wstępny koszt oszacowano na 3 mld dolarów. „Naszym zadaniem jest zadbanie o to, aby te koszty pokryła Federacja Rosyjska, która celowo wyrządziła szkody lotnictwu Ukrainy i branży przewozów lotniczych” - napisała firma w oświadczeniu.

Lądowanie największego samolotu świata na lotnisku Rzeszów - Jasionka, 2022

Samolot An 225 Mrija wielokrotnie lądował w Polsce. Do naszego kraju m.in. dostarczył olbrzymią liczbę maseczek w czasie wcześniejszych fali koronawirusa, gdy lądował w Warszawie. W ostatnich tygodniach kilkukrotnie gościł na lotnisku Jasionka obok Rzeszowa. Dla fanów lotnictwa, to dosłowny cios w serce.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!