| |
Zagrożenie!
Rosjanie przejęli Elektrownie Jądrową. Na mapach wzrost poziomu promieniowania. Czy mamy powody do obaw?

Rosjanie przejęli Elektrownie Jądrową. Na mapach wzrost poziomu promieniowania. Czy mamy powody do obaw?

Mapy z pomiarami systemu monitorowania promieniowania jonizującego w rejonie Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej zaczęły budzić niepokój, bo widoczny jest na nich wzrost poziomu radiacji. Aktualnie nie ma jednak powodów do niepokoju, bo wygląda na to, że Rosjanie próbują zastraszyć Europę i manipulują wynikami pomiarów. Dane Polskiej Agencji Atomistyki nie potwierdzają wzrostu poziomu promieniowania. Taka dezinformacja jest możliwa, bo wczoraj Rosjanie przejęli kontrolę nad elektrownią jądrową oraz miastem Czarnobyl. Niewykluczone, że to specjalne działania w celu wywołania jeszcze większej paniki.

Czerwone punkty wskazują "wzrost" promieniowania. To prawdodpobnie manipulacja wyników wprowadzona przez Rosjan. Mapa poziomu promieniowania, 25 lutego 2022

Wzrost poziomu promieniowania po wkroczeniu Rosjan do elektrowni w Czarnobylu, mapy pomiarów, 25 lutego 2022

Polska Państwowa Agencja Atomistyki informuje - że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju, dlatego na pewno zostaniemy poinformowani o wzroście promieniowania o ile tak by się faktycznie stało.

Aktualny poziom promieniowania gamma w Polsce. Wszystko w normie, nie ma powodów do obaw. Dane: PAA, 25 lutego 2022

Poziom promieniowania w Polsce i Europie, wzrost promieniowania w Czarnobylu po wkroczeniu Rosjan, 25 lutego 2022

Z kolei strona ukraińska informuje, że nie wiedzą skąd taki skok wartości promieniowania w strefie czarnobylskiej. - Znaczna liczba punktów obserwacyjnych wskazuje przekroczenie kontrolnych poziomów dawki promieniowania gamma - informuje Ukraiński Państwowy Inspektorat Regulacji Jądrowych. Teraz nie można ustalić przyczyn zmiany tła promieniowania w strefie wykluczenia z powodu okupacji i działań wojennych na tym obszarze - czytamy w oświadczeniu.

Aktualnie teren w rejonie Czarnobyla i Elektrowni Jądrowej jest całkowicie kontrolowany przez Rosjan. Po walkach rejon Elektrowni w Czarnobylu trafił w ręce Rosjan w godzinach popołudniowych w czwartek 24.02. 

Na stronach PAA można dokładnie sprawdzić poziom promieniowania w wybranych lokalizacjach w Polsce. Poniżej przykładowe dane dla Rzeszowa. Nie ma powodów do obaw. Poziom promieniowania nie wzrósł i wszystko jest w normie.

Pomiar promieniowania gamma w Rzeszowie, 25 lutego 2022

Wzrost poziomu promieniowania, pomiary on line, czy są powody do obaw, 25 lutego 2022

Polska Agencja Atomistyki nie otrzymała zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych. Sytuację radiacyjną w Polsce i Europie monitorujemy. W przypadku istotnych zmian, będziemy informować na bieżąco.

Aktualizacja godzina 10:49 - Podwyższone wartości promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia mogą być wynikiem uniesienia radioaktywnego pyłu z gleby przez przejeżdżające kolumny czołgów i innego ciężkiego sprzętu - informuje Ukraiński Dozór Jądrowy. Nie można tego jednak jednoznacznie potwierdzić.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!