| |
Zagrożenie!
Rosja płonie i giną ludzie. Pożary pochłaniają lasy i budynki. Dym widać z kosmosu

Rosja płonie i giną ludzie. Pożary pochłaniają lasy i budynki. Dym widać z kosmosu

W zeszłym miesiącu informowaliśmy o ogromnych pożarach, jakie objęły tysiące hektarów lasów w Rosji. Sytuacja nadal się pogarsza i nie widać końca pożarów - wynika z najnowszych danych satelitarnych NASA. Pożary lasów odnotowano w 77 z 85 regionów Rosji. W 46 z nich wprowadzono specjalny stan wyjątkowy zakazujący wstępu do lasów.

Rosjanie bez wsparcia władz próbują gasić pożary. Poniżej przykład z miejscowości Zaozerny

Najtrudniejsza sytuacja panuje na terytorium Krasnojarska. Rosjanie informują o około 200 budynkach pochłoniętych przez ogień na obszarze ponad 16 osiedli. Spłonęło co najmniej kilka tartaków i przedszkole. Dane oficjalne mogą być jednak znacznie wyższe, bo tamtejsze władze zazwyczaj zaniżają straty.

Ogniska pożarów w Rosji zanotowane na obszarze Krasnojarska. Dane: NASA, 7 maja 2022

Gigantyczne pożary lasów w Rosji. Płoną budynki i giną ludzie, maj 2022

Gaszenie pożarów komplikują warunki pogodowe, bo silny wiatr i posucha przyspiesza rozprzestrzenianie się pożarów i uniemożliwia ich likwidację. W wyniku pożarów w rejonie Szarypowskim zginęło 5 osób. Według służb ratunkowych wśród zabitych było dwoje dzieci. Z kolei w regionie Kurgan około 500 osób zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, kolejnych 1000 mieszkańców może zostać ewakuowanych. Pożary zbliżyły się do kilku osad. Do gaszenia pożarów w Rosji skierowano 5017 osób. Użyto 1146 jednostek sprzętu oraz 17 samolotów. Kolejne 58 samolotów monitoruje sytuację.

Ogniska pożarów i dym nad Rosją w pobliżu miasta Kurgan i Iszym namierzony przez satelitę NASA, 7 maja 2022

Ogromne pożary lasów na Syberii, Rosja płonie. Zdjęcia satelitarne NASA, 7 maja 2022

W poprzednich latach władze Rosji nie bardzo chciały się angażować w kosztowne akcje gaszenia pożarów. Naciski mieszkańców i organizacji ekologicznych zmusiły jednak decydentów do ustąpienia i skierowania rosyjskiego wojska do gaszenia pożarów. Przykładem może być sierpień 2021 roku, gdy w obwodzie irkuckim pięć śmigłowców MI-8 zrzuciło 160 ton wody na pożary lasów w ciągu jednego dnia, 6 sierpnia. W tym roku mieszkańcy często narzekają, że zostali porzuceni i muszą radzić sobie sami, także w czasie ewakuacji.

Wszystko przez wojnę na Ukrainie. Zaangażowanie rosyjskiego wojska uniemożliwia skierowanie większych sił, w tym lotnictwa do gaszenia ogromnych pożarów. Sytuacja pożarowa w Rosji w sezonie wiosenno - letnim, będzie się tylko pogarszać. Wszystko przez zmiany klimatyczne.

Ogromne pożary w Rosji w Kraju Krasnojarskim, maj 2022

Dane Roshydrometu są jednoznaczne. W ciągu ostatnich 7 lat w Rosji odnotowano już 3 krotny wzrost niebezpiecznych zjawisk każdego roku w porównaniu z poprzednimi dekadami. Naukowcy zajmujący się zmianami klimatycznymi wskazują, że ludzkość wkracza w nową erę - erę częstego ognia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiola

Bida tam piszczy, ludzie gaszą pożary wiadrami ze studni, a władza bawi się w imperium. Czy ktoś coś z tego rozumie, jak można tak zmanipulować miliony obywateli?

07 maj 2022 - 19:48
Odpowiedz