| |
Zagrożenie!
Rocznica tragicznej burzy w rejonie Giewontu w Tatrach. Zginęło 5 osób, a 157 zostało rannych

Rocznica tragicznej burzy w rejonie Giewontu w Tatrach. Zginęło 5 osób, a 157 zostało rannych

Dziś 22.08 mija pierwsza rocznica tragicznej burzy w Tatrach, zwłaszcza w rejonie Giewontu. W wyniku wyładowania atmosferycznego, na Giewoncie piorun zabił 4 osoby, w tym 2 dzieci. Była to najtragiczniejsza burza w Tatrach od 82 lat. W sumie zginęło 5 osób, 4 po stronie polskiej i 1 po stronie słowackiej Tatr. 157 osób zostało rannych, w tym 40 ciężko. Do zdarzenia doszło po południu, gdy burza znad Słowacji wkroczyła nad Tatry.

Rocznica tragicznej burzy w Tatrach, w rejonie Giewontu

Rocznica tragicznej burzy na Giewoncie w Tatrach, zginęło 4 osoby w tym 2 dzieci

Nagły piorun zaskoczył licznych turystów przemierzających górskie szlaki. Na miejsce tragedii wysłano 3 śmigłowce: "Ratownik Szósty" z Krakowa, "Ratownik Piąty" z Kielc oraz "Ratownik Dziesiąty" z Sanoka. W działaniach brał udział również śmigłowiec TOPR-u.

Szlak tragicznej burzy przemieszczającej się znad Słowacji nad Tatry, 22 sierpnia 2019

Rocznica tragicznej burzy w Tatrach w rejonie Giewontu 22 sierpnia

Ratowników TOPR wspomagano 3 zastępami strażaków. Co ciekawe, burza w Tatrach nie kwalifikowała się do wydania ostrzeżeń - poinformował IMGW. Instytut nie ostrzega przed każdą burzą, a jedynie takimi, które mają określone właściwości. Rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski powiedział, że burza, która wystąpiła w Tarach nie kwalifikowała się do wydania ostrzeżeń. -”Żebyśmy wydali ostrzeżenie o burzach, to w prognozie musi być poryw powyżej 72 km/h oraz suma opadów powyżej 20 mm. Według prognoz, nie było takich przesłanek żeby taka burza wystąpiła w Tatrach. Mimo to, prognozowaliśmy burzę w Tatrach i napisaliśmy to w prognozach meteorologicznych. W tych burzach spadło 8 mm, a porywów nie było dużych”- dodał Walijewski. Ponadto rzecznik stwierdził, że IMGW prognozuje burze jedynie do 1200 metrów nad poziomem morza.

Rocznica tragicznej burzy na Giewoncie w Tatrach

Burze w górach są niezwykle niebezpieczne, dlatego przed wyjściem na szlak zawsze należy sprawdzić dokładnie prognozę pogody, a także mieć pod ręką dostęp do aktualnych danych radarowych, aby na bieżąco śledzić potencjalne burze, które mogą się pojawić w górach. Mając dostęp do radaru możemy w odpowiednim czasie podjąć decyzję o odwrocie. To może nam uratować życie lub zdrowie.

DobraPogoda24, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!