| |
Zagrożenie!

Czy zostaną pobite lokalne rekordy temperatur maksymalnych?

Upał wkroczył ponownie do Polski. Obecnie temperatura przekraczająca 30 st. C. jest notowana na obszarze woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego oraz lokalnie w świętokrzyskim i podkarpackim.

Aktualne prognozy w dalszym ciągu podtrzymują dane, które wskazują, że fala upałów najdłużej utrzyma się na wschodzie, południu i południowym-wschodzie kraju. Jeśli nic się nie zmieni, to temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C. czekają nas w tej części kraju nawet do około 6 sierpnia.

Nasuwa się więc pytanie, na jaką temperaturę maksymalną należy się nastawić? Apogeum adwekcji gorącej masy powietrza czeka nas między 1, a 3 sierpnia. W tym czasie temperatura w cieniu na stacjach meteorologicznych powinna osiągnąć co najmniej 32/35 st. C, a lokalnie niewykluczone, że wzrośnie nawet do 36/38 st. C. Istnieje zatem szansa na pobicie lokalnych temperatur maksymalnych. Ostatecznie wszystko będzie jednak zależeć od zjawisk konwekcyjnych i wielkości zachmurzenia, które może miejscami zakłócić wzrost temperatur.

Rekordy temperatur maksymalnych na Podkarpaciu

Przykładowo, na Podkarpaciu wiele rekordów lokalnych zostało ustanowionych 8 sierpnia 2013 roku. Rekord padł w Przemyślu, gdzie zanotowano 35.5 st. C. Co ciekawe, w 2013 roku rekord temperatury w tym mieście został pobity dwukrotnie, bo wcześniejszy pochodził z 29 lica, gdy zanotowano 35.2 st. C. Historyczny rekord został pobity również w Krośnie. W mieście szkła zanotowano 34.3 st. C. Poprzedni rekord temp. maks. wynosił 33.5 st. C. Kolejnym miastem regionu z historycznym rekordem było Lesko. Tutaj zanotowano 33.7 st. C., bijąc poprzedni rekord wynoszący 33.4 st. C. Do rekordu temp. brakło niewiele na stacji Rzeszów-Jasionka, gdzie zanotowano 36.1 st. C. Była to najwyższa temp. w tym rejonie od 61 lat. Cieplej było tylko 15 sierpnia 1952 roku, gdy zanotowano 36.5 st. C. Historyczny rekord padł również na prywatnej stacji SolarAOT w Strzyżowie. 7 sierpnia zanotowano 36.6 st. C., poprawiając poprzedni rekord stacji z 3 lipca 2012 roku wynoszący 35.8 st. C.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!