| |
Zagrożenie!
Rekordy najwyższych temperatur w Europie (mapa)

Rekordy najwyższych temperatur w Europie (mapa)

Tegoroczne meteorologiczne lato (trwa od 1 czerwca, do 31 sierpnia) dobiega końca. Mimo, że pozostało jeszcze kilka dni na jego pełne podsumowanie to już wiadomo, że będzie ono najcieplejsze w historii pomiarów notowanych na wielu posterunkach w granicach współczesnej Polski! Niewykluczone, że o tym fakcie będziemy również mówić w skali kraju.

Nowych absolutnych rekordów temperatur w Polsce nie zanotowano, ale wiele gorących i upalnych dni spowodowało wyjątkowo wysoką anomalię średniej temperatury w poszczególnych miesiącach i to wystarczyło do ustanowienia lata, które na długo zapamiętamy. Niebawem opublikujemy więcej informacji na ten temat.

Tymczasem warto przypomnieć historyczne rekordy temperatur w poszczególnych krajach Europy. Rekord nadal należy do Aten, gdzie 10 lipca 1977 roku zanotowano równo 48 st. C. Dalsza w kolejności jest Portugalia, Hiszpania i Italia. Zwróćmy uwagę na wyjątkowo niski rekord w Irlandii. Kraj ten nie notuje zbyt często wysokich temperatur w porównaniu do krajów położonych na podobnych szerokościach geograficznych. Ma na to wpływ Ocean Atlantycki i Prąd Zatokowy, który utrzymuje stosunkowo niskie temperatury latem i dość wysokie w zimie.

Rekordy temperatur w Europie

Z kolei polski rekord, który powszechnie jest uznawany pochodzi z Prószkowa (woj. opolskie), gdzie 29 lipca 1921 roku zanotowano 40.2 st. C. Pomiar ten wzbudza jednak kontrowersje, bowiem w tym dniu w Opolu oddalonym o zaledwie 10 km zanotowano „tylko” 38 st. C. Ponadto klatka meteorologiczna prawdopodobnie znajdowała się na wysokości 1 metra nad powierzchnią gruntu (obecnie pomiary dokonuje się na wys. 2 m). Dodajmy, że w tym dniu zanotowano 40 st. C. w Zbiersku (obecnie woj. wielkopolskie). Możemy więc uznać, że polski rekord najwyższej temperatury wynosi około 40 st. C.

W ostatnich 25 latach najbliżej możliwości pobicia rekordu były Słubice, gdy 30 lipca 1994 roku zanotowano 39.5 st. C. oraz Ceber z temperaturą 39 st. C. zanotowaną 8 sierpnia 2015 roku.


Komentarze
Gienek

Kiedyś widziałem taki filmik alarmistyczny. Krecik pokazywał jak może wyglądać prognoza pogody w Polsce w 2050 roku. Pokazywano na niej w lecie nawet 50 stopni. Sądząc po aktualnych europejskich rekordach wydaje się to nierealne. 42-43 stopnie to chyba maks na co stać nasz klimat.

28 sierpień 2018 - 08:34
Odpowiedz