| |
Zagrożenie!
Sezon huraganów na Atlantyku w 2020 roku trafił do księgi rekordów

Sezon huraganów na Atlantyku w 2020 roku trafił do księgi rekordów

Sezon huraganów na Atlantyku w roku 2020 trafił do księgi rekordów. Stało się to po tym, gdy Theta okazała się kolejną burzą tropikalną. W ten sposób został ustanowiony rekord liczby nazwanych burz i huraganów w danym roku na Atlantyku. Theta dziś 12.11 jest już widoczna w europejskim obszarze synoptycznym. Krótko mówiąc - sezon huraganów na Atlantyku 2020 oficjalnie zajął pierwsze miejsce pod względem nazwanych burz w ciągu roku. Bieżący sezon do tej pory przyniósł 29 nazwanych burz, pobijając rekord jednego sezonu 28 burz z 2005 r., który pamiętamy z powodu potężnych huraganów, takich jak Katrina, Wilma i Rita.

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku. Theta widoczna w europejskim obszarze synoptycznym. 12 listopada 2020

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku, nowy rekord 2020

Rozwój Theta wiąże się z kolejną oszałamiającą statystyką - jest to burza tropikalna w roku kalendarzowym, gdy po 10 listopada od co najmniej 1932 r. w basenie Atlantyku szalały jednocześnie dwie burze, według Philipa Klotzbacha, meteorologa z Colorado State University. Gdy Theta ożyła, Eta kontynuowała przechodzenie przez Zatokę Meksykańską po wylądowaniu w rejonie Florydy.

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku. Pozostałości po huraganie Eta w rejonie Florydy i burzy tropikalnej Theta w pobliżu Azorów. Foto: NASA, 11 listopada 2020

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku, Theta, Eta, nowy rekord

Huragany i burze tropikalne otrzymują nazwy z alfabetu łacińskiego, ale gdy liczba burz przekracza 21, zamiast tego otrzymują nazwy greckie. Stało się to już we wrześniu tego roku wraz z pojawieniem się Alpha i od tamtej pory trwa.

Inną interesującą liczbą z tegorocznego sezonu 2020 jest liczba nazwanych burz październikowych. Na podstawie 30-letniej historii klimatycznej (1981-2010), w basenie Atlantyku w październiku występują zazwyczaj dwie nazwane burze. W tym roku było ich pięć, wszystkie w alfabecie greckim - Gamma, Delta, Epsilon, Zeta i Eta. Trzy z tych burz stały się huraganami, a Delta i Epsilon zostały uznane za główne (kategoria 3 lub wyższa). Ponadto rekordowa burza Eta - od siódmej litery alfabetu greckiego - była pierwszą burzą w historii, której nadano to imię. Podczas gdy Theta rozwinęła się jako subtropikalna burza, od tego czasu stała się burzą tropikalną. Obecnie znajduje się kilkaset km od Azorów, kierując się ze wschodu na północny wschód z prędkością blisko 20 km/h. Sezon huraganów oficjalnie kończy się 30 listopada.

DobraPogoda24, NOAA, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!