| |
Zagrożenie!
Rekordowo silny cyklon na Morzu Beringa w pobliżu Alaski. Na tym akwenie łowią bohaterzy serialu „Najniebezpieczniejszy zawód świata”

Rekordowo silny cyklon na Morzu Beringa w pobliżu Alaski. Na tym akwenie łowią bohaterzy serialu „Najniebezpieczniejszy zawód świata”

Morze Beringa kojarzymy głównie z losami bohaterów serialu „Najniebezpieczniejszy zawód świata” emitowanym na kanale Discovery Channel. Rybacy zajmują się głównie połowem krabów. Dane meteorologiczne, w tym obserwacje satelitarne wskazują, że obecnie na tym akwenie w pobliżu Alaski na północnym Pacyfiku, przemieszcza się najpotężniejszy nietropikalny cyklon. Ciśnienie w centrum potężnego niżu spadło do około 920 hPa. Aktualnie zaczęło rosnąć i wynosi około 927 hPa. Jeśli te dane będą potwierdzone, to jest to najsilniejszy cyklon na Morzu Beringa w historii pomiarów. Poprzedni rekord należy do roku 2014 i 2015, gdy na północnym Pacyfiku ciśnienie w centrum niżu spadło do 924 hPa.

Rekordowo silny cyklon na Morzu Beringa. Jest to akwen na którym pracują rybacy z serialu "Najniebezpieczniejszy zawód świata". Prognozowane położenie centrum niżu o godzinie 12:00, 1 stycznia 2021. Dane: ECMWF / Windy

Rekordowo silny cyklon na Morzu Beringa. Na tym akwenie łowią rybacy z serialu Niebezpieczny zawód świata z Discovery

Amerykańscy meteorolodzy z Ocean Prediction Centre National Weather Service potwierdzili, że cyklon generuje wiatr o prędkości ponad 180 km/h. Huraganowym porywom wiatru towarzyszą na otwartym morzu fale dochodzące do 13-15 m wysokości! Na zdjęciach satelitarnych widoczny jest cyklon, jako gigantyczny wir chmur. Jest to podręcznikowy przykład dla silnego nietropikalnego systemu pogodowego.

Rekordowo silny cyklon na Morzu Beringa. Foto: NASA, 1 stycznia 2021

Rekordowo silny cyklon niż na Morzu Beringa, tutaj łowią rybacy z serialu Najniebezpieczniejszy zawód świata

Prognozy wskazywały na spadek ciśnienia o około 51 hPa w ciągu zaledwie 24 godzin. Jest to więc dwukrotnie więcej, ile potrzebujemy do określenia pogłębienia niżu, jako bombogeneza (minimalny spadek o 24 hPa w 24 godziny). To zjawisko pogodowe, amerykańscy meteorolodzy nazywają „cyklonem bombowym”.

Ten rekordowy niż na północnym Pacyfiku w akwenie Morza Beringa stanowi niesamowity kontrast do wyjątkowo wysokiego ciśnienia zanotowanego ostatnio w Mongolii, gdzie padł rekord najwyższego ciśnienia.

Praca rybaków z serialu "Najniebezpieczniejszy zawód świata" na Morzu Beringa

Niże tego typu na ogół w mediach pozostają niezauważone, z wyjątkiem meteorologów i osób pracujących na morzu. Występują powszechnie zimą, aczkolwiek ten cyklon pod względem intensywności na tym akwenie jest prawdopodobnie najsilniejszy. W przeciwieństwie do huraganów, te duże i potężne cyklony pozostają bez nazwy. W przeciwieństwie do huraganów czerpią energię z zupełnie innego procesu. Podczas gdy huragany pobierają ciepło z oceanu, morskie cyklony są napędzane energią wynikającą z kontrastu między adwekcją ciepłego i zimnego powietrza. Wówczas w czasie uniesienia ciepłego powietrza, chłodniejsze opada i powstaje wirująca energia kinetyczna napędzana również przez polarny prąd strumieniowy.

DobraPogoda24, NWS OPC


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!