
Rekordowo niski stan wody w Bałtyku, plaże większe niż zwykle. Jakie zjawisko wywołało tę sytuację?
W ciągu minionej doby 29/30.11 nad Polską nasilił się południowy i południowo-wschodni wiatr, który znacznie obniżył nam temperaturę odczuwalną. Kierunek wiatru, a także wzrost jego prędkości był wynikiem sytuacji barycznej panującej nad Europą. Między wyżem Dominik, a obszarem niskiego ciśnienia znad Atlantyku zwiększył się poziomy gradient baryczny ciśnienia.
Układ baryczny nad Europą w czwartek 29 listopada 2018 roku
Powietrze od wyżu kręciło się zgodnie z kierunkiem zegara, tym samym nad Bałtykiem pojawił się silny wiatr z kierunków południowych. Co ciekawe, wiejący od wczoraj 29.11 wiatr spowodował znaczne obniżenie się stanu wody w Bałtyku, a w zasadzie zepchniecie mas wody w głąb morza.
Prognozowany kierunek i prędkość wiatru o godz. 11:00, 30 listopada br. Dane: Windy
- Niektóre stacje wodowskazowe pokazują stany wody poniżej absolutnego minimum. Tak było dziś 30.11 na stacji wodowskazowej w Gdańsku Porcie Północnym. Dotychczasowa wartość minimalna z 4 listopada 1979 roku wynosząca 414 cm została pobita o co najmniej 6 cm! O godz. 01:00 poziom wody wynosił 408 cm! (dane operacyjne) - poinformował IMGW. Z tego powodu plaże były znacznie większe.
Bałtycka plaża na początku września w 2008 roku. Foto: DobraPogoda24
Silny wiatr nad polskim wybrzeżem nadal wieje, dlatego niewykluczone, że miejscami stany wody mogą się jeszcze obniżać.
Pomiar stanu wody we Władysławowie. Dane: IMGW
W drugiej części dnia wiatr zacznie jednak stopniowo słabnąć. Aktualne poziomy wody na Bałtyku możemy śledzić na stronie monitora.