| |
Zagrożenie!
Czy padnie warszawski rekord niskiego poziomu wody w Wiśle?

Czy padnie warszawski rekord niskiego poziomu wody w Wiśle?

Blisko 4 lata temu, 17 sierpnia 2015 roku w Warszawie poziom wody w Wiśle obniżył się do 51 cm. Był to wówczas najniższy poziom wody w Wiśle na wodowskazie na bulwarach od ponad 200 lat! Nigdy w historii pomiarów w Warszawie nie było mniej. Rekord nie utrzymał się długo, bowiem 20 sierpnia 2015 roku zanotowano 47 cm, a absolutny historyczny rekord niskiego poziomu wody w Wiśle padł pod koniec sierpnia, gdy zmierzono zaledwie 26 cm.

Dane z wodowskazu IMGW na warszawskich bulwarach. Między 10, a 12 lipca poziom wody w Wiśle obniżył się o 10 cm

Rekordowo niski poziom Wisły w Warszawie

W tym roku notujemy ciekawą sytuację, bowiem pod koniec maja przechodziła przez Warszawę fala wezbraniowa po ulewnych opadach deszczu na południu i południowym-wschodzie kraju, a dziś 12.07 wodowskaz przy bulwarach wiślanych w Warszawie wskazuje obecnie 44 cm. To oznacza, że od pobicia rekordu z 2015 roku dzieli nas niewiele.

Porównanie w Warszawie fali wezbraniowej i niskiego poziomu wody w Wiśle. Pierwsze zdjęcie satelitarne z 27 maja, a drugie z 12 lipca 2019 roku  

Rekordowo niski poziom Wisły w Warszawie 2019

Niski poziom wody w Wiśle w pobliżu budowanego Mostu Południowego w Warszawie

Rekordowo niski poziom Wisły w Warszawie 2019 dane

Aktualnie najpłytsza woda jest na odcinku między mostami Gdańskim a Grota-Roweckiego. Przez większą część koryta można tam po prostu przejść. Z takiej możliwości korzystają wędkarze.

Czy po zaledwie 4 latach padnie nowy historyczny rekord? Niewykluczone, że tak. Najnowsza prognoza sumy w ciągu najbliższego tygodnia nie przewiduje dużych opadów w dorzeczu Wisły.

Prognozowana suma opadów do 19 lipca

Mapa prognoza sumy opadów Polska 2019

Dane: IMGW, Sentinel2 - ESA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!