Lipiec 2019 globalnie najcieplejszy w historii pomiarów
Po rekordowo ciepłym czerwcu, również miniony lipiec okazał się globalnie najcieplejszym w historii pomiarów - poinformowała Europejska sieć badawcza Copernicus Climate Change Service. Sieć korzysta z pomiarów satelitarnych. Jej szef Jean-Noel Thepaut powiedział, że lipiec jest zwykle najcieplejszym miesiącem roku. Jednak w tym roku okazał się najcieplejszym miesiącem od początku pomiarów.
Jean-Noel Thepaut podkreślił, że pomiary sieci CCCS są prowadzone z dokładnością kilku procent. Dodał, że jeśli emisja gazów cieplarnianych będzie kontynuowana, to w przyszłości będą notowane kolejne rekordy ciepła.
W Europie temperatury w lipcu były nieco powyżej średniej z lat 1981-2010, z dużymi różnicami na całym kontynencie. Europa Zachodnia była powyżej średniej, głównie z powodu krótkiej, ale bardzo intensywnej fali upałów w ostatnim tygodniu miesiąca. Wschodnie części kontynentu były generalnie poniżej średniej, szczególnie na północnym wschodzie.
Anomalia temperatury powietrza w lipcu 2019 roku
Średnia temperatura znacznie przekroczyła normę z okresu lat 1981-2010, szczególnie na Alasce, wyspach Baffina i Grenlandii, części Syberii, republik Azji Środkowej i Iranu, a także dużych części Antarktydy.
Lipiec 2019 był o 0,56 st. C. cieplejszy względem średniej z okresu bazowego 1981-2010 oraz o 0,04 st. C. cieplejszy od lipca 2016 roku, poprzedniego najcieplejszego lipca w historii pomiarów.
Globalne miesięczne temperatury w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy były w większości, od 1,0 do 1,1 st. C. powyżej poziomu z okresu przedindustrialnego. Temperatura w lipcu 2019 r. była blisko 1,2 st. C. powyżej tego poziomu. Przypomnijmy, klimatyczny próg bezpieczeństwa ogłoszony przez IPCC wynosi 1,5-2 st. C. Do jego osiągnięcia zbliżamy się coraz szybciej.
Ile stopni wynosi średnia temp na Ziemi?
Blisko 15 st. C.