Jedno zdjęcie zamiast tysiąca słów. Rekordowe topnienie lodu na Grenlandii
Zmiany klimatyczne najszybciej postępują w Arktyce. Tempo ocieplenia jest oszałamiające - informują badacze. Przykładem może być jedno zdjęcie, które wyraża więcej niż tysiąc słów. Zostało ono zrobione 14 czerwca br. przez Steffena Olsena - naukowca zajmującego się klimatem w Duńskim Instytucie Meteorologicznym. W tym roku lód morski w czerwcu topi się w rekordowym tempie.
W taki sposób naukowiec próbował się dostać do stacji w północno-zachodniej Grenlandii, aby odzyskać sprzęt badawczy. Stacja znajduje się na lodzie morskim w Zatoce Inglefielda.
Communities in #Greenland rely on the sea ice for transport, hunting and fishing. Extreme events, here flooding of the ice by abrupt onset of surface melt call for an incresed predictive capacity in the Arctic @BG10Blueaction @polarprediction @dmidk https://t.co/Y1EWU1eurA
— Steffen M. Olsen (@SteffenMalskaer) 14 czerwca 2019
Zatoka Inglefielda na zdjęciu satelitarnym, 14 czerwca 2019 roku. Dane: Sentinel 2, ESA
Olsen oszacował, że pozostała warstwa lodu morskiego znajdująca się pod wierzchnią stopioną warstwą, ma grubość około 1,2 m.
Porównanie topnienia lodu morskiego na Grenlandii do średniej wieloletniej i wcześniejszych lat, w stosunku do roku 2019
W czwartek, 13 czerwca, ponad 40 procent Grenlandii doświadczyło topnienia. Szacunki wskazują, że tylko w tym dniu Grenlandia utraciła 2 gigatony lodu.