| |
Zagrożenie!
Pogoda. W Australii zarejestrowano najcieplejszy dzień w historii pomiarów

Pogoda. W Australii zarejestrowano najcieplejszy dzień w historii pomiarów

Rekordowe pożary i susze, a wczoraj 17.12 zanotowano rekordowo ciepły dzień w Australii. Nie mówimy o najwyższej lokalnej temperaturze maksymalnej, ale o najwyższej średniej temperaturze dnia w ujęciu całego kraju! Nowy rekord wynosi 40,9 st. C. Poprzedni rekord wynoszący 40,3 st. C. pochodził z 7 stycznia 2013 roku. Taki rekord jest najdokładniejszym odzwierciedleniem fali upałów. Australijskie biuro prognoz nie wyklucza, że nowy rekord zostanie ponownie pobity w czasie trwającego lata.

Rekordowo ciepły dzień i temperatury w Australii

We wtorek 17.12 w wielu miejscach Australii zarejestrowano temperatury przekraczające 45 st. C. Na początku tygodnia w Perth, stolicy Australii Zachodniej, zarejestrowano trzy dni z rzędu z temperaturą powyżej 40 st. C. W ten sposób został ustanowiony nowy rekord z grudnia dla tego miasta. Według australijskich meteorologów, za rekordowe temperatury odpowiada obecna sytuacja na Oceanie Indyjskim. Na zachodzie obserwuje się wysokie temperatury wody powierzchniowej, a na wschodzie oceanu temperatury są znacznie niższe. To największa różnica temperatur na Oceanie indyjskim od 60 lat.

Z tego powodu w części południowo wschodniej Azji i Australii występuje susza. W takich warunkach na lądzie sucha gleba oznacza mniejsze parowanie, a to z kolei sprzyja wzrostowi temperatur, gdyż z powodu braku lub ograniczenia parowania nie tworzą się chmury wpływające na spowolnienie lub ograniczenie wzrostu temperatury.

W Australii zanotowano wzrost średniej temperatury o 1 st. C. od roku 1910, przy czym większa część wzrostu miała miejsce od roku 1950. Aż 9 z 10 najgorętszych odnotowanych lat miało miejsce, od 2005 roku! Dotychczasowe dane wskazują, że rok 2019 w Australii, będzie jednym z czterech najcieplejszych lat w historii. Średnia krajowa temperatura będzie co najmniej o 1,3 st. C. wyższa średniej wieloletniej wynoszącej 27,5 st. C.

Paradoksalnie, aktualny rząd Australii jest bardzo krytykowany na arenie międzynarodowej, bo uchodzi za sceptyczny wobec zmian klimatycznych. Kraj ten jest jednym z największych emitentów zanieczyszczeń węglowych na mieszkańca, bo nadal jest w dużej mierze zależny od energii węglowej. ONZ stwierdziła, że Australia należy do państw, które nie dotrzymują obietnic dotyczących zmniejszania emisji CO2.

Aktualizacja: godz. 14:30, 19 grudnia -W Australii znów zanotowano rekordowo wysokie temperatury. Średnia temperatura powietrza w kraju osiągnęła dziś 19.12 41,9 stopni Celsjusza. To jeden stopień więcej od poprzedniego rekordu, zanotowanego zaledwie dwa dni wcześniej.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!