| |
Zagrożenie!
Takie opady deszczu w grudniu to rzadkość. Normy opadów zostały znacznie przekroczone. Lokalnie zostały pobite dobowe rekordy sum opadów

Takie opady deszczu w grudniu to rzadkość. Normy opadów zostały znacznie przekroczone. Lokalnie zostały pobite dobowe rekordy sum opadów

Za nami wyjątkowa grudniowa ulewa na południowym wschodzie Polski. W minionych kilkudziesięciu godzinach mogliśmy się przekonać, że niż genueński jest niezwykle wydajny w opady, a co za tym idzie bardzo niebezpieczny. To właśnie tego typu ośrodki niżowe w minionych latach powodowały powodzie w południowej i południowo wschodniej Polsce, ale miało to miejsce głównie w okresie wiosenno - letnim.

Dobowa suma opadów. Mapa i dane IMGW

Rekordowe opady deszczu w Grudniu Podkarpacie Rzeszów

Wyjątkowo rzadko się zdarza, aby w grudniu padało tak obficie. W prognozie pogody zapowiadaliśmy, że najwięcej deszczu, między 21, a 24 grudnia (w czasie dwóch stref opadów - druga wydajniejsza) spadnie miejscami co najmniej miesięczna norma opadów, a lokalnie nawet prawie dwukrotna norma opadów przewidzianych w grudniu.

Suma opadów deszczu zanotowano na naszej redakcyjnej stacji w Rzeszowie

Rekordowe opady deszczu w grudniu

Dane nie pozostawiają złudzeń. Na naszej stacji zlokalizowanej na południu Rzeszowa, między 21 grudnia, a 24 grudnia (do godz. 15:30, opady wtedy zaniknęły), spadło 49,7 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Jeszcze większą sumę opadów zanotowano w tym czasie na stacji Rzeszów - Jasionka, bo 54,8 mm! Taka suma opadów deszczu w tak krótkim czasie w grudniu, to anomalia.

Jeszcze do 21 grudnia istniało prawdopodobieństwo braku osiągnięcia normy, bo suma opadów sięgała zaledwie 4,4 mm, ale w kolejnych dniach norma została osiągnięta z nawiązką. Przypomnijmy, grudniowa wieloletnia norma opadów w Rzeszowie wynosi 37,5 mm, a po ostatnich opadach norma została już znacznie pobita i na tym nie koniec, bo zostało jeszcze kilka dni do końca miesiąca.

Na naszą uwagę zasługuje suma dobowa opadów na stacji Rzeszów - Jasionka. Między godz. 07:00, 23 grudnia, a godz. 07:00, 24 grudnia spadło aż 38,8 mm wody. Poprzedni dobowy grudniowy rekord stacji wynosił zaledwie 24,3 mm i pochodził z 1960 roku.

Rekordowe opady deszczu w grudniu. Dobowe rekordy Rzeszów Pogoda Podkarpacie

Gdyby położenie niżu ze strefą opadów zbiegło się w tym czasie z napływem zimnego powietrza z północy, to na nizinach spadłoby przed wigilią nawet pół metra śniegu, a tak powiew zimy ograniczył się tylko do terenów górskich i podgórskich. W historii pomiarów na stacji Rzeszów Jasionka, od 1952, do 2019 roku, tylko 8 razy suma opadów za cały grudzień osiągnęła lub przekroczyła 60 mm. Aktualny rekord grudnia pochodzi z 1982 roku, gdy spadło aż 87 mm.

DobraPogoda24, IMGW, Ogimet


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!