| |
Zagrożenie!
Rekordowa fala upałów nadal możliwa. Temperatura przekroczyła 41 stopni. W Polsce również będzie cieplej

Rekordowa fala upałów nadal możliwa. Temperatura przekroczyła 41 stopni. W Polsce również będzie cieplej

Początek tegorocznego października zaskakuje wyjątkowo silnym upałem w wielu krajach na północnej półkuli Ziemi. Mimo, że powinno się stopniowa ochładzać, to nadal są miejsca, gdzie występuje rekordowa fala upałów. Temperatury miejscami przekroczyły 41 st. C. i padły nowe rekordy temperatur dla października. Nowe krajowe rekordy zanotowano w Turcji, Chinach i na Cyprze. Trudno w to uwierzyć, ale piekielna fala upałów jest możliwa również w tym już przeważnie jesiennym miesiącu. W kolejnych dniach cieplej zrobi się także w Polsce, ale pierwszego upału w historii w październiku w naszym kraju nadal nie będzie.

Prognozowane maksymalne temperatury na Ziemi, jakie będą możliwe między 4-14 października 2022

Rekordowa fala upałów w październiku 2022 na Ziemi, padły krajowe rekordy temperatur

Piekielny upał przekraczający miejscami 40-45 st. C. w pierwszej połowie października będzie możliwy szczególnie w krajach północnej i południowej Afryki. Żar poleje się na Bliskim Wschodzie, a także w Brazylii, w północnej Australii oraz w Pakistanie i północno zachodnich Indiach.

Rekordowy upał w Turcji, 1 października 2022

Rekordowy październikowy upał w Turcji, mapa temperatury 

1 października, temperatura w tureckim mieście Antalya wzrosła do 41,2 st. C. Jest to aktualnie najwyższa temperatura, jaka kiedykolwiek została zanotowana w Turcji w październiku. 

Rekordowy upał na Cyprze, 2 października 2022

Rekordowa fala upałów na Cyprze, nowy krajowy rekord, październik 2022

Nowy krajowy rekord temperatury maksymalnej w październiku zanotowano również na Cyprze. W minioną niedzielę 02.10, temperatura w miejscowości Alonoudi wzrosła również do 41,2 st. C. Ta październikowa temperatura w tym kraju jest wyższa od polskiego rekordu temperatury absolutnej 40,2 st. C. notowanej w lipcu.

Rekordowy upał w Chinach, 3 października 2022

Rekordowy październikowy upał w Chinach, zanotowana temperatura październik 2022

Październikowy krajowy rekord temperatury maksymalnej padł również w Chinach. We wtorek 03.10 w Qingyang we wschodniej części prefektury miejskiej Chizhou w prowincji Anhui zanotowano aż 40,9 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, pierwsza połowa października 2022

Rekordowa fala upałów w październiku 2022, gdzie jest upał

Po chłodnym wrześniu, pierwsza połowa października ma być cieplejsza niż wynika to z normy klimatycznej na znacznym obszarze Europy, w tym w Polsce. Średnia temperatura dobowa w okresie najbliższych 10 dni ma o około 1-2 st. C. przekraczać w naszym kraju średnią wieloletnią. Temperatury maksymalne w najbliższych dniach miejscami wzrosną do około 17-21 st. C., lokalnie 22-23 st. C. O pierwszym upale w październiku w Polsce nadal nie ma jednak mowy. Aktualnie polski październikowy rekord temperatury maksymalnej nadal wynosi 28,9 st. C. Został zanotowany w 1966 roku w Trzebiechowie.

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!