| |
Zagrożenie!
Został pobity światowy rekord najwyższej temperatury minimalnej!

Został pobity światowy rekord najwyższej temperatury minimalnej!

W Omanie zanotowano światowy rekord najwyższej temperatury minimalnej. 26 czerwca w Kurajjacie temperatura w ciągu 24 godzin nie spadła poniżej 42.6 st. C! Poprzedni rekord z 27 czerwca 2011 roku również pochodził z Omanu i wynosił 41.9 st. C. Został on zanotowany w pobliżu lotniska Chasab - poinformował dr Jeff Masters z Wunderground.

Co ciekawe, Światowa Organizacja Meteorologiczna nie prowadzi statystyk rekordów świata dla najwyższej minimalnej temperatury. Gorącą pogodę spowodował silny grzbiet wysokiego ciśnienia, który osiadł na Półwyspie Arabskim w minioną niedzielę 24.06. Zatoka Omańska położona na północnym Oceanie Indyjskim odczuwa wpływ wilgotnej masy powietrza, a to sprawia, że miasto nie chłodzi się w nocy.

Zdjęcie satelitarne Omanu z 26 czerwca. Dane MODIS NASA

Rekord temperatury Oman

Temperatura powierzchni morza w Zatoce Omańskiej osiągnęła 32 st. C. Woda była więc wystarczająco ciepła, aby umożliwić miastu ustanowienie nowego rekordu najwyższej temperatury minimalnej. Z danych meteorologicznych wynika, że temperatura w mieście przez 51 godzin nie spadła poniżej 41.9 st. C!


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!