| |
Zagrożenie!
Rekordowy lipiec w Dolinie Śmierci

Rekordowy lipiec w Dolinie Śmierci

W położonej w amerykańskim stanie Kalifornia - Dolinie Śmierci padł drugi rok z rzędu rekord najcieplejszego lipca w historii pomiarów. Średnia dobowa temperatura wyniosła tam 42,2 st. C. (poprzedni rekordowy lipiec 41,9 st. C.) - poinformował Brian Brettschneider, naukowiec zajmujący się klimatem na Uniwersytecie Alaska w Fairbanks.

Rekord to zasługa aż 21 dni z temperaturą maksymalną osiągającą lub przekraczającą 48,9 st. C! W tym przypadku nie jest to rekord, gdyż w 1917 roku aż 29 dni zapisało się z temperaturą 48,9 st. C. lub wyższą.

Zjawisko toczącego się kamienia w Dolinie Śmierci. Foto: NASA

Dolina Śmierci Temperatura rekord

Specyficzne położenie Doliny Śmierci, a więc jej znajdowanie się poniżej poziomu morza oraz pasmo gór Sierra Nevada zapobiegające przemieszczaniu się opadów, umożliwiają niezwykły wzrost temperatury. To właśnie w tym miejscu zanotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów na Ziemi. Wynosi ona 56,7 st. C. i pochodzi z 10 lipca 1913 roku.

Dolina Śmierci została odkryta w połowie XIX wieku przez grupę osadników, którzy szukali krótszej drogi przez góry do ogarniętej gorączką złota Kalifornii. Ze względu na ekstremalne warunki na początku XX wieku stała się ona atrakcją turystyczną. Najniżej położony punkt doliny znajduje się 86 metrów poniżej poziomu morza. Latem turystom zaleca się powracanie do klimatyzowanych samochodów maksymalnie po 10-15 minutach pobytu na zewnątrz.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!