| |
Zagrożenie!
We Francji padł krajowy rekord temperatury maksymalnej

We Francji padł krajowy rekord temperatury maksymalnej

Kilka dni temu ostrzegaliśmy, że fala upału ogarnie m.in. Francję. Dziś 28.06 w południowych dzielnicach kraju, zwłaszcza w Gallargues-le-Montueux temperatura maksymalna osiągnęła 45,9 st. C. - jest to nowy krajowy rekord temperatury maksymalnej, pobity aż o 1,8 st. C! Poprzedni francuski rekord ciepła pochodził z 2003 roku i wynosił 44,1 st. C. Wówczas z powodu upału zmarło kilkanaście tysięcy osób.

W komentarzu autor tweeta dodał, że temperatura o godz. 16:21 jeszcze wzrosła o 0,1 st. C.

W tym roku również francuskie władze wydały specjalne zalecenia. W czterech departamentach wprowadzono najwyższy stan zagrożenia pogodowego. W stolicy Francji - Paryżu - zanotowano dziś 33,9 st. C. W całym kraju zamknięto cztery tysiące szkół. Na wielu budowach wstrzymano prace. Odwołano pociągi, bo lejący się z nieba żar krzywi szyny i powoduje awarie trakcji elektrycznej i podzespołów. To było przyczyną dramatycznej nocy jaką w ciemnościach, pozbawieni prądu, spędzili pasażerowie jednego z pociągów w Owernii. Z powodu wysokich temperatur, ograniczono również połączenia między Paryżem a Marsylią.

Temperatury notowane w południowej Francji o godz. 16:00 (czasu polskiego), 28 czerwca 2019 roku

Rekord temperatury we Francji

Rekordy temperatur posypały się dziś również we Włoszech, gdy termometry wskazywały miejscami blisko 40 st. C.

Mapa: Infoclimat


Komentarze
Sebek

Kuźwa co się dzieje. W moim regionie tego roku żniwa zaczną się chyba 10 Lipca nie pamiętam żeby pszenica czy żyto już tak z żółkło pod koniec Czerwca

28 czerwiec 2019 - 20:52
Odpowiedz
Ben Wwa

W Paryżu było wczoraj (w piątek) 37 stopni? Ciekawe, na której stacji. Oficjalna (lotniskowa) Orly odnotowała 32, a miejska Montsouris 34 stopnie.

29 czerwiec 2019 - 07:19
Odpowiedz
DobraPogoda24

Dzięki, poprawione. Taką informację podał korespondent Polskiego Radia.

29 czerwiec 2019 - 07:48
Odpowiedz