| |
Zagrożenie!
W Chinach zasilono reaktor sztucznego Słońca. Będzie 10 razy gorętsze od prawdziwego

W Chinach zasilono reaktor sztucznego Słońca. Będzie 10 razy gorętsze od prawdziwego

Dużo się mówi na temat sztucznego Słońca jakie ma powstać w Chinach. Najnowsze informacje potwierdzają ten fakt. W Chinach z powodzeniem została ukończona budowa konstrukcji, a następnie rozładowana w Chengu. Chiński dziennik ludowy informuje, że po raz pierwszy zasilono reaktor syntezy jądrowejsztucznego Słońca”. Ma on być czystym źródłem energii, podobnym do prawdziwego Słońca. Reaktor HL-2M Tokamak został stworzony w celu odtworzenia naturalnych reakcji zachodzących na słońcu przy użyciu wodoru i deuteru. Jest to największe i najbardziej zaawansowane chińskie eksperymentalne urządzenie badawcze w zakresie syntezy jądrowej.

Reaktor sztucznego Słońca w Chinach

Reaktor sztucznego Słońca w Chinach, synteza jądrowa

Reaktor Tokamak HL-2M znajduje się w południowo-zachodniej prowincji Syczuan. Jest często nazywany „sztucznym słońcem” z uwagi na ogromne ciepło i moc, jaką wytwarza. Wykorzystuje potężne pole magnetyczne do topienia gorącej plazmy i może osiągnąć temperaturę ponad 150 milionów stopni Celsjusza, czyli około dziesięć razy wyższą niż jądro Słońca!

Sztuczne Słońce w Chinach

Uruchomiono Sztuczne Słońce w Chinach

Sztuczne Słońce w Chinach w czasie syntezy jądrowej ma zaspakajać strategiczne potrzeby energetyczne Chin. Ma również ogromne znaczenie dla przyszłego zrównoważonego rozwoju chińskiej energetyki i gospodarki narodowej. Projekt jest częścią zaangażowania Chin w Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termojądrowy (ITER) z siedzibą we Francji.

ITER to największy na świecie projekt syntezy jądrowej, Jego koszt oceniono na około 20 miliardów euro (24 miliardy dolarów). Obejmuje 35 krajów i ma zostać ukończony w 2025 roku. Chińscy naukowcy od 2006 roku pracują nad opracowaniem mniejszych wersji reaktora syntezy jądrowej, w tym HL-2M Tokamak. Technologia wprowadzona w Chinach jest obecnie uważana za Świętego Graala energii. Wykorzystując moc wytwarzaną w wyniku syntezy jądrowej, można wykorzystać prawie nieograniczoną ilość czystej energii.

Wnętrze reaktora sztucznego Słońca w Chinach

Reaktor sztuczne Słońce w Chinach, 10 razy gorętsze od prawdziwego

Naukowcy na całym świecie od dziesięcioleci próbują osiągnąć ten cel. Głównym problemem było znalezienie niedrogiego sposobu na przechowywanie gorącej plazmy w jednej przestrzeni i utrzymanie jej na tyle stabilnej, aby mogła zajść fuzja. Jeśli reaktor sztucznego Słońca przejdzie pomyślnie wszystkie testy, to w niedalekiej przyszłości zostanie uruchomiony chiński reaktor demonstracyjny i komercyjny.

DobraPogoda24, HK01, Foto: WeChat


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!