| |
Zagrożenie!
Radioteleskop Arecibo w Portoryko po 57 latach przechodzi do historii. Wysłał wiadmość zawierającą informacje na temat życia na Ziemi

Radioteleskop Arecibo w Portoryko po 57 latach przechodzi do historii. Wysłał wiadmość zawierającą informacje na temat życia na Ziemi

W Portoryko od 57 lat pracował radioteleskop Arecibo. Obiekt we współczesnej astronomii umożliwił odkrycie, którego dokonał Polak, profesor Aleksander Wolszczan. Chodzi o zmierzenie okresów oscylacji pulsara PSR 1257+12, co pozwoliło na odkrycie krążących wokół niego trzech pierwszych planet pozasłonecznych. Prze 57 lat radioteleskop Arecibo przetrwał wiele tropikalnych huraganów, jednak w ciągu kilku ostatnich lat zaczął coraz częściej ulegać poważnym awariom, które doprowadziły do zakończenia badań z jego udziałem. Ostatecznym powodem, dla którego zarządzająca obiektem amerykańska National Science Foundation podjęła decyzję o zamknięciu radioteleskopu Arecibo, było zerwanie się dwóch kabli służących do podtrzymywania metalowej platformy nad czaszą teleskopu.

Radioteleskop Arecibo w Portoryko

Radioteleskop Arecibo w Portoryku przestał pracować. Przeszedł do historii

Radioteleskop Arecibo dla Polaków jest wyjątkowo ważny ze względu na fakt, że to właśnie dzięki niemu swojego odkrycia dokonał profesor Aleksander Wolszczan. Polak, który w latach 90 XX wieku, zupełnie przez przypadek odkrył egzoplanetę, czyli planetę, która krąży wokół innej gwiazdy niż Słońce.

Uszkodzony radioteleskop Arecibo w Portoryku. Zrezygnowano z jego wyremontowania. Foto: AP

Uszkodzony radioteleskop Arecibo, zrezygnowano z jego wyremontowania

Radioteleskop Arecibo posłużył także do potwierdzenia istnienia gwiazd neutronowych oraz przez lata brał udział w projekcie poszukiwania życia pozaziemskiego. Ponadto z tego miejsca wysłano wiadomość zawierającą informacje na temat życia na Ziemi. Wiadomość wysłano w kierunku gromady gwiazd w gwiazdozbiorze Herkulesa, gdzie za wiele tysięcy lat zapewne dotrze. W wiadomości tej ludzkość zawarła dane na temat tego, jak nas znaleźć, ilu nas jest, jak mniej więcej wyglądamy. To taki list w butelce, który płynie sobie przez kosmos.

Radioteleskop Arecibo w Portoryku zakończył pracę po 57 latach

Do 2016 roku radioteleskop Arecibo był największym tego typu obiektem na świecie. Cztery lata temu stracił to miano na rzecz chińskiego 500-metrowego radioteleskopu FAST. Radioteleskop Arecibo jest też znany w kulturze masowej, bo można go oglądać w wielu światowej klasy filmach, między innymi w "GoldenEye" z 1995 roku, "Gatunek", "Kontakt" oraz w jednym z odcinków serialu "Z Archiwum X".

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!