| |
Zagrożenie!
Tysiące ton pyłu z Afryki zmierza w kierunku Europy!

Tysiące ton pyłu z Afryki zmierza w kierunku Europy!

Kwiecień, to zwykle miesiąc w którym obserwujemy największe transporty pyłu saharyjskiego do Europy. Wszystko wskazuje na to, że to się potwierdzi również w tym roku.

Już jutro 14.04 nad Tunezją znajdzie się centrum ośrodka niżowego zmierzającego obecnie znad Hiszpanii. W wyniki zwiększenia gradientu ciśnienia nasili się wiatr, który uniesie tony drobin piasku i skieruje je znad Afryki w kierunku Europy.

Prognozowany układ baryczny z widocznym niżem nad Tunezją. 14 kwietnia 2018 roku

Mapa synoptyczna 14 kwietnia

Prognozy wskazują, że warstwa pyłu będzie gruba, szczególnie na Sycylii, Korsyce, Sardynii, Półwyspie Apenińskim oraz na Bałkanach.

Prognoza pyłu saharyjskiego w Polsce

Pył w tym rejonie opadnie z deszczem lub dotrze wraz z wiatrem przynosząc iście marsjańskie zachody Słońca bądź miejscami krajobrazy porównywalne do tych, które miały miejsce nie tak dawno na Krecie.

Prognozowany transport pyłu saharyjskiego w niedzielę, 15 kwietnia br. 

Pył saharyjski Europa

Pył saharyjski dociera również do Polski. Największy transport nad nasz kraj jest spodziewany około poniedziałku, 16 kwietnia.

Prognozowany transport pyłu saharyjskiego w poniedziałek, 16 kwietnia br.

Pył saharyjski w Polsce kwiecień 2018


Komentarze
Ben Wwa

Jak się wydaje, z upływem lat ta ogromna Sahara coraz częściej i bardziej wyraziście "dmucha" pyłem w naszym kierunku. Ciekawym byłoby poznanie jakiegoś konkretnego badania tego tematu. A skąd wiadomo (na podstawie jakich danych), że "największe transporty" takiego pyłu występują właśnie w kwietniu?

13 kwiecień 2018 - 11:15
Odpowiedz
DobraPogoda24

@Ben Wwa W tym miesiącu najczęściej występują sprzyjające układy baryczne do największego transportu z Afryki, a ponadto nasz kolega prowadzi obserwacje i pomiary od wielu lat. Generalnie jest to jeden z najlepszych fachowców od aerozoli. Więcej tutaj http://www.igf.fuw.edu.pl/~kmark/stacja/index.php

13 kwiecień 2018 - 12:20
Odpowiedz