| |
Zagrożenie!
Pulsacyjne burze nie odpuszczą nawet w nocy. Żywioł uderzy w tych regionach. Będą zalania i gradobicia z silnym wiatrem

Pulsacyjne burze nie odpuszczą nawet w nocy. Żywioł uderzy w tych regionach. Będą zalania i gradobicia z silnym wiatrem

Za nami kolejna doba z silnymi burzami w wielu regionach Polski. Od kilku dni warunki atmosferyczne są bardzo podobne do siebie, gdyż w chwiejnym i wilgotnym powietrzu przy upale rozwijają się rozproszone chmury burzowe z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Ich występowanie jest bardzo losowe, gdyż jest dosłownie zależne od lokalnych warunków atmosferycznych. Miejscami przynoszą gradobicia, ulewy i wichury. Podobnie będzie najbliższej doby. Gwałtowne burze pulsacyjne nie odpuszczą nawet w nocy.

Silne burze rozwiną się w ciągu najbliższej doby, miejscami wystąpią w nocy na 19 sierpnia 2023

Silne burze nie odpuszczą w nocy na 19 sierpnia 2023 w Polsce, będą gradobicia z ulewami i silnym wiatrem

Nad Polską w kolejnych dniach utrzyma się przetransformowane chwiejne powietrze z dużymi zasobami wilgoci, dlatego w rejonach upałów mówimy, że jest parno i duszno. W ciągu całej doby miejscami będą się tworzyć burze, przy czym najwięcej będzie ich z upływem popołudnia i wieczorem, gdy warunki do inicjacji konwekcji będą najlepsze.

Silne burze zanotowane w Polsce w ciągu minionej doby do godziny 09:10, 18 sierpnia 2023

Silne burze w Polsce również w nocy na 19 sierpnia 2023

Minionej doby burze wystąpiły w Polsce w wielu regionach z wyjątkiem dzielnic północno zachodnich, gdzie zalegało powietrze chłodniejsze o mniejszym potencjale, ale to się zacznie zmieniać także na tym obszarze w kolejnych dniach. Wyjątkowo silne burze wystąpiły szczególnie na Górnym Śląsku, Mazowszu, a także w Małopolsce oraz lokalnie na Podkarpaciu i Ziemi Świętokrzyskiej. Burze uderzyły bezpośrednio w Warszawę, gdzie miejscami spadło 40-50 mm wody.

Prognoza burz dla Polski na 18 sierpnia 2023 według IMGW

W ciągu najbliższej doby burze miejscami mogą wystąpić na przeważającym obszarze kraju. Najmniejsze ryzyko burz, tym razem występuje na Mazurach, Podlasiu oraz na Lubelszczyźnie. W tej części prawdopodobieństwo burzowej konwekcji będzie minimalne ze względu na niedosyt wilgotności niezbędny do rozwoju burz. Obecnie aktywne komórki burzowe już notujemy miejscami na Ziemi Łódzkiej i lokalnie na Ziemi Lubuskiej.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza nad Polską w którym miejscami mogą rozwinąć się burze, 18 sierpnia 2023

Gwałtowne burze nie odpuszczą w nocy na 19 sierpnia 2023 w Polsce, będą gradobicia, ulewy i wichury

Na ogół będą występować burze w formie rozproszonych komórek, miejscami mogących się przekształcić w burze wielokomórkowe z liniami szkwału niosącymi silne uderzenia wiatru i opadów. Niewykluczone są również pojedyncze superkomórki. Najwięcej burz rozwinie się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Skutki gwałtownej burzy w województwie śląskim w Pławniowicach, 17 sierpnia 2023

Potencjalne burze są bardzo aktywne elektrycznie, co dodatkowo przynosi zagrożenie ze strony piorunów. Niestety, minionej doby piorun śmiertelnie poraził kobietę w Aleksandrowie w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim. Przed nadejściem nawałnicy schrońmy się w bezpiecznym miejscu. Unikajmy stania i parkowania pod drzewami. W rejonie burz spadnie miejscami do 10-50 litrów wody na m2 ziemi, ponadto nasili się wiatr do 60-100 km/h oraz może spaść grad do około 2-6 cm średnicy. Zachowajmy czujność i śledźmy bieżące dane radarowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!