| |
Zagrożenie!
Przymrozki załamią Polaków. Noce w tych regionach nadal mroźne. Temperatura spadnie do -6 stopni

Przymrozki załamią Polaków. Noce w tych regionach nadal mroźne. Temperatura spadnie do -6 stopni

Przedłużające się nocne przymrozki załamią Polaków, ale w prognozach widoczne jest również światełko w tunelu. Temperatury spadające do -6/-1 st. C. szczególnie przy gruncie nadal będą możliwe, jednak ich zasięg będzie już znacznie mniejszy. Zimne zapowiadają się noce, zwłaszcza na północnym wschodzie na 6 i 8 maja. Ujemne temperatury miejscami zanotujemy również na wysokości 2m. Ponownie warto zabezpieczyć uprawy i rośliny przed przemarznięciem. To będzie trudny okres dla sadowników.

W Polsce nadal chłodniej niż być powinno. Prognozowana anomalia temperatury, 7 maja 2023

Przymrozki załamią Polaków, temperatura spadnie do -6 st. C., prognoza na noc 6-8 maja 2023

Średnia temperatura w Polsce nadal na początku maja utrzymuje się poniżej normy. Anomalie zaniżają przede wszystkim niskie temperatury w nocy, w tym przymrozki, bo już w ciągu dnia temperatury są bardziej przyjemne, zwłaszcza w słońcu. Temperatura nocami spada nawet do -6/-2 st. C.

Silne przymrozki w Polsce. Zanotowana temperatura przy gruncie, 4 maja 2023. Dane: IMGW-PIB

Silne przymrozki nocne w Polsce maj 2023, kiedy przymrozki ustąpią

Poprzedniej nocy przymrozki wystąpiły niemal w całym kraju. Najniższą temperaturę -6 st. C. zanotowano na stacji meteorologicznej w Suwałkach. Silne przymrozki do -5/-4 st. C. zanotowano miejscami także w województwie pomorskim i łódzkim. Przymrozki nie wystąpiły głównie na południowym wschodzie, gdzie odsuwająca się strefa zachmurzenia frontowego zabezpieczyła ten region przed większym spadkiem temperatury.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 6 maja 2023

Przymrozki nie odpuszczają, temperatura spada do -6 st. C., mroźne noce 6 maja 2023

Najbliższe noce również przyniosą miejscami przymrozki, ale tym razem ryzyko ujemnych temperatur będzie już mniejsze i ograniczy się szczególnie do północno wschodniej Polski, zwłaszcza na obszarze między Warmią, Mazurami i Podlasiem oraz przejściowo na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Na tym obszarze lokalnie ujemną temperaturę zanotujemy również na wysokości 2m, zwłaszcza w nocy z 5/6 i z 7/8 maja.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 8 maja 2023

Przymrozki nadal w maju 2023 w Polsce, prognoza temperatury 8 maja

Pytacie, kiedy definitywnie na dłuższy okres ustąpią przymrozki w Polsce. Mamy dobre informacje, bo ich okres będzie dobiegać końca na co wskazują prognozy długoterminowe. Większość wyliczeń wskazuje, że temperatury w nocy w całym kraju wzrosną w trakcie szczególnie drugiej dekady maja. Na poniższych wiązkach widać, że temperatury na polskim biegunie zimna na Suwalszczyźnie wzrosną szczególnie po 10 maja.

Przymrozki ustąpią w Polsce. Prognozowana temperatura na przykładzie Suwałk do 20 maja 2023

Kiedy ustąpią przymrozki w Polsce, maj 2023

Przetrwajmy więc jeszcze kilka chłodniejszych nocy, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju, bo kres przymrozków jest już coraz pewniejszy. Wiele wskazuje na to, że w trakcie 2 dekady maja miejscami ponownie będziemy notować temperatury osiągające lub przekraczające 20 st. C. i to w wielu regionach Polski. Okresowych opadów deszczu i burz również jednak nie będzie brakować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Prześmiewca

Parę lat temu pewni ludzie ;) mówili, że w Polsce cytrusy będzie można uprawiać, a okazuje się, że trzeba rośliny przed mrozem zabezpieczać. Patrzta, no patrzta...

04 maj 2023 - 23:20
Odpowiedz