| |
Zagrożenie!
 Przymrozki w Polsce nadal możliwe. Rolnicy i sadownicy będą mieć straty. Temperatura spadnie do -5 stopni

Przymrozki w Polsce nadal możliwe. Rolnicy i sadownicy będą mieć straty. Temperatura spadnie do -5 stopni

Do Polski nadal napływa chłodna masa powietrza, która dopiero w ciągu dnia ogrzewa się podczas osiadania i operacji słonecznej. W nocy w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń dochodzi do wypromieniowania ciepłego powietrza zgromadzonego przy gruncie w czasie radiacji i ponownie pojawiają się miejscami przymrozki. Najbliższe nocy również przyniosą przymrozki szczególnie nad ranem. Miejscami temperatura spadnie nawet do -5 st. C., zwłaszcza przy gruncie. Sprawdź, gdzie przymrozki będą największe

Kompozytowe zdjęcie satelitarne Polski. Odcień koloru różowego wskazuje na zaleganie i napływanie chłodnego powietrza. Dane: Eumetsat, godzina 14:00, 28 kwietnia 2022

Przymrozki w Polsce, prognoza temperatury w nocy 28/29 kwietnia 2022

Wkraczamy w okres, gdy potencjalne przymrozki, będą coraz bardziej niebezpieczne szczególnie w sadach, gdzie drzewa owocowe zaczynają masowo kwitnąć. Zalecamy, aby każdego dnia śledzić prognozy temperatur na noc, bo rejony z ryzykiem wystąpienia przymrozków, będą przede wszystkim zależeć od wielkości zachmurzenia.

Prognozowane przymrozki w Polsce, noc 28/29 kwietnia 2022

Przymrozki w Polsce spowodują straty w sadach i rolnictwie, prognoza temperatury noc 28/29 kwietnia 2022

W rejonach nocnych rozpogodzeń ryzyko wystąpienia ujemnych temperatur będzie największe.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, noc 28/29 kwietnia 2022

Przymrozki nie chcą ustąpić, prognoza temperatury w Polsce i Europie, 29 kwietnia 2022

Najbliższa noc z czwartku na piątek 28/29.04 największe ryzyko przymrozków przyniesie na północy i północnym wschodzie Polski, szczególnie od województwa pomorskiego przez kujawsko pomorskie, warmińsko mazurskie po podlaskie. Na tym obszarze temperatura na wysokości spadnie miejscami do -4/-1 st. C., a lokalnie przy gruncie może być jeszcze chłodniej. Lokalne ryzyko niewielkich przymrozków obejmuje również południe Polski, zwłaszcza Górny Śląsk. Na pozostałym obszarze kraju przymrozki wystąpią lokalnie poza rejonami z przewagą umiarkowanego i większego zachmurzenia.

Przymrozki przy gruncie zanotowane w Polsce, 28 kwietnia 2022

Przymrozki w Polsce spowodują straty, zanotowana temperatura 28 kwietnia 2022

W tym tygodniu wróciły zapowiadane przymrozki na znacznie większym obszarze kraju. Temperatura poprzedniej nocy przy gruncie spadła do -4/-1 st. C. Najchłodniej było miejscami w województwie pomorskim i łódzkim. Kolejne noce również będą miejscami przynosić przymrozki.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 30 kwietnia 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce w kwietniu i maju 2022 nadal możliwe

Wygląda na to, że w tym roku Zimni Ogrodnicy pojawią się wcześniej. Może to oznaczać straty na polach oraz w sadach. Będziemy to weryfikować w kolejnych prognozach. W przypadku potwierdzenia pojawi się stosowny wpis.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Szymom

Tak wygląda tzw. ocieplenie klimatu. Prawdziwi naukowcy trąbią od lat o tym, że czeka nas poważne ochłodzenie wynikające z minimum aktywności Słońca. Bzdety o ociepleniu klimatu wynikającego z emisji CO2 przez człowieka w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat zostaną zweryfikowane.

29 kwiecień 2022 - 07:40
Odpowiedz
Robert

Aktualne przymrozki świadczą o braku ocieplenia w Polsce? :) Można się uśmiać z twojego chłopskiego myślenia. Ty myślisz, że klimat będzie się ocieplał liniowo, tzn. zawsze będzie już tylko cieplej? Hahaha

29 kwiecień 2022 - 09:24
Odpowiedz
ARU

Ocieplenie klimatu oznacza że skrajne temperatury i zjawiska atmosferyczne pojawiają się częściej. Jest tak ponieważ to ekosystem. Więc nadmierny gorąc w śródziemnomorskim to dla nas alarmy powodziowe. A w lecie u nas nadmierny gorąc to susza.

28 maj 2023 - 09:17
Odpowiedz